Czy podwyżki rocznych opłat w Warszawie są nielegalne? Stowarzyszenia Interesu Społecznego „Wieczyste" uważa, że tak. W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie czeka na rozpatrzenie ich skarga dotycząca tego problemu.
Jednostka, a nie organ
Stowarzyszenie kwestionuje legalność niektórych postanowień uchwały Rady m.st. Warszawy z 18 grudnia 2008 r. w sprawie przekazania dzielnicom Warszawy do wykonania zadań i niektórych kompetencji, tzw. uchwały kompetencyjnej.
– Uchwała ta przekazuje dzielnicom m.in. uprawnienia do podwyższania opłat za użytkowanie wieczyste – mówi Daniel Alain Korona, prezes stowarzyszenia. Jego zdaniem to łamanie prawa.
Ustawa o gospodarce nieruchomościami (dalej: ugn) stwierdza bowiem, że za aktualizację rocznych opłat oraz za inne czynności związane z tymi opłatami odpowiada właściwy organ. Definicję tego pojęcia zawiera art. 4 pkt 9 tej ustawy. Zgodnie z nim organem właściwym w odniesieniu do nieruchomości gminy jest jej organ wykonawczy. Organem wykonawczym dla stolicy jest zaś jej prezydent. Natomiast dzielnice nie są organami, tylko jednostkami pomocniczymi, co wynika ze statutu Warszawy. Tym samym nie mogą się zajmować aktualizacją opłat. Innego zdania są władze Warszawy.
– Celem tej uchwały była decentralizacja władzy i przekazanie kompetencji od prezydenta do dzielnic. Uchwała nie narusza ugn, jest z nią całkowicie zgodna – twierdzi Bartłomiej Milczarczyk, rzecznik prasowy urzędu miasta.