- Z roku na rok studenci są coraz bardziej wymagającą grupą najemców. Wynika to między innymi z dużej oferty mieszkań na wynajem. Przy wzrastającej konkurencji wynajmujący decydują się na podwyższenie standardu mieszkania, zmianę jego aranżacji i lepsze dostosowanie do potrzeb wynajmu, tłumaczy Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.
Nie chcą byle czego
Dzisiejszy student to klient zupełnie inny niż przed dziesięcioma laty, a wynajmujący mają świadomość, że sama bliskość na uczelnię nie jest już zachęcającym czynnikiem do wynajmu. Studenci zwracają uwagę na cenę miesięcznego czynszu najmu oraz wielkość mieszkania.
- Dodatkowym atutem jest jego dobra lokalizacja oraz otoczenie, w którym się znajduje. Istotna jest także dostępność komunikacji miejskiej, ponieważ studentom zależy na czasie i nie chcą go tracić w codziennych korkach. Przy wynajmie mieszkania zwracamy również uwagę na czas trwania umowy, oraz na sąsiadów, którzy mogą w przyszłości przysporzyć kłopotów, mówi Katarzyna Wieczerzak, studentka Politechniki Warszawskiej, która od czterech lat wynajmuje mieszkanie w stolicy. - Natomiast w ogóle nie zwracam uwagi na mieszkania, które wyglądają na zaniedbane, a ich standard pozostawia wiele do życzenia.
Jakie czynniki determinują wybór mieszkania przez studenta? Oto lista kilku podstawowych kwestii, które powinni wziąć pod rozwagę inwestorzy stawiający pierwsze kroki na rynku nieruchomości.
Lokalizacja i komunikacja
Lokalizacja zawsze stanowi o stopniu zainteresowania ofertą. W przypadku mieszkań studenckich ważny jest nie tylko bardzo dobry dojazd do kampusu (najlepiej bezpośrednie połączenie), ale również odpowiednia komunikacja z centrum miasta.