Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował wzór umowy deweloperskiej stosowany przez przedsiębiorcę z Łodzi.
Zawierał on dwa postanowienia, które zdaniem UOKiK stanowią niedozwolone klauzule umowne.
Pierwsze mówiło, że sprzedający odprowadzi VAT w wysokości 8 proc. W razie zmiany przepisów powodujących podwyższenie stawki VAT różnicę podatku pokryje kupujący. Drugi zapis umowy stanowił, że wszelkie ewentualne spory między stronami podlegają rozstrzygnięciu przez sądy powszechne w Łodzi.
Oba te postanowienia były tożsame z widniejącymi już od dłuższego czasu w rejestrze klauzul niedozwolonych. Oznacza to, że deweloper nie powinien był ich stosować. Jest to bowiem zakazane przez przepisy kodeksu postępowania cywilnego.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślił, że VAT jest powszechnym podatkiem obciążającym konsumpcję. Oznacza to, że deweloper miał prawo zastrzec, iż obciążenie fiskalne z tytułu wzrostu stawki VAT będzie ponosił konsument. W każdym jednak przypadku zmiany ceny konsument powinien mieć prawo odstąpienia od umowy bez konieczności ponoszenia dodatkowych obciążeń.