Tak Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy odpowiedział zarządowi pewnej wspólnoty mieszkaniowej, która przygotowuje uchwałę o przeznaczeniu części środków funduszu remontowego na uregulowanie opłat związanych z przekształceniem wieczystego użytkowania gruntu pod budynkiem w prawo własności (interpretacja indywidualna z 19 września 2014 r. nr ITPB3/423-263/14/PS).
Wspólnota posiada fundusz remontowy, z którego finansowane są remonty. Fundusz zasilany jest co miesiąc obowiązkowymi wpłatami od właścicieli lokali. Jak napisali we wniosku o interpretację członkowie zarządu wspólnoty, wpłaty na fundusz remontowy to w rzeczywistości zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, które zobowiązany jest ponosić każdy właściciel lokalu zgodnie z art. 14 pkt 1 ustawy o własności lokali.
Właściciele lokali złożyli wnioski o przekształcenie wieczystego użytkowania gruntu pod budynkiem w prawo własności. Każdy z nich musiał zrobić to indywidualnie - wspólnota mieszkaniowa ani jej zarząd nie mogą uczestniczyć w procedurze przekształcenia. Każdy z osobna musi też ponieść z tytułu przekształcenia (wniosek, decyzja i opłata dotycząca każdego właściciela lokalu indywidualnie). Właściciele chcą jednak, by na pokrycie kosztów przekształcenia przeznaczyć część środków zgromadzonych na funduszu remontowym wspólnoty.
Zarząd wspólnoty ma wątpliwości, czy to się wspólnocie opłaca podatkowo. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, wspólnota musi zapłacić CIT od dochodów, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Fiskus przyznał zarządowi wspólnoty rację. Przypomniał, że dochód wspólnoty mieszkaniowej korzysta ze zwolnienia podatkowego tylko wtedy, gdy został uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i jednocześnie jest przeznaczony na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.