Prace naprawcze po modernizacji budynku po ustaleniu przyczyn zalewania

Od wyjaśnienia przyczyn zalewania budynku po jego modernizacji zależy, czy wykonawca otrzyma nakaz prac naprawczych.

Publikacja: 10.02.2015 06:40

Prace naprawcze po modernizacji budynku po ustaleniu przyczyn zalewania

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną Reginy M. Jej przedsiębiorstwo wykonywało częściową modernizację kamienicy przy głównej ulicy Gdyni.

Roboty ukończono w 2006 r. Borys Semenowicz, prezes wspólnoty mieszkaniowej i współwłaściciel kamienicy, mówi, że od tej pory ściana nośna między sąsiadującymi budynkami oraz cztery mieszkania na IV i V kondygnacji są zalewane. Odpada też elewacja. Potwierdzają to oględziny i badania termowizyjne.

Mimo to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Gdańsku orzekł, że nie ma podstaw do nałożenia na podstawie art. 51 ust. 1 prawa budowlanego obowiązku wykonania naprawczych robót budowlanych Zarząd wspólnoty mieszkaniowej odwołał się od tej decyzji.

Pomorski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego ustalił, że inwestor dokonał zmian w zatwierdzonym projekcie i uznał za konieczne przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Stwierdził, że dotychczasowy materiał nie pozwala na jednoznaczną ocenę prawidłowości robót, zwłaszcza sposobu odprowadzania wody.

Regina M. zaskarżyła decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Jej zdaniem odstępstwa od projektu były nieistotne, a ekspertyzy wykluczyły związek pomiędzy podciekaniem i zawilgoceniem ścian budynku a modernizacją części nieruchomości. Wysunęła też zarzuty proceduralne.

WSA uznał je za nieuzasadnione, a przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego za konieczne. Nie ustalono bowiem, czy niekorzystne zjawiska zostały spowodowane zmianą projektu.

W skardze kasacyjnej do NSA Regina M.  broniła tezy, że postępowanie dowodowe w PINB było wyczerpujące, a ten, odmawiając wydania nakazu naprawczych robót budowlanych, właściwie ustalił stan faktyczny.

Sąd kasacyjny nie miał wątpliwości, że trzeba przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.

– Jedynie to pozwoli na prawidłowe ustalenie, które przepisy prawa budowlanego powinny tu mieć zastosowanie – powiedziała sędzia Anna Łuczaj. – Jeżeli roboty zostały przeprowadzone w sposób odbiegający od pozwolenia na budowę, organy nadzoru powinny nałożyć obowiązek wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia tych robót do stanu zgodnego z prawem. Sąd nie dokonuje jednak ustaleń faktycznych ani nie przesądza rozstrzygnięcia.

sygnatura akt: II OSK 1622/13

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo