Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną Reginy M. Jej przedsiębiorstwo wykonywało częściową modernizację kamienicy przy głównej ulicy Gdyni.
Roboty ukończono w 2006 r. Borys Semenowicz, prezes wspólnoty mieszkaniowej i współwłaściciel kamienicy, mówi, że od tej pory ściana nośna między sąsiadującymi budynkami oraz cztery mieszkania na IV i V kondygnacji są zalewane. Odpada też elewacja. Potwierdzają to oględziny i badania termowizyjne.
Mimo to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Gdańsku orzekł, że nie ma podstaw do nałożenia na podstawie art. 51 ust. 1 prawa budowlanego obowiązku wykonania naprawczych robót budowlanych Zarząd wspólnoty mieszkaniowej odwołał się od tej decyzji.
Pomorski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego ustalił, że inwestor dokonał zmian w zatwierdzonym projekcie i uznał za konieczne przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Stwierdził, że dotychczasowy materiał nie pozwala na jednoznaczną ocenę prawidłowości robót, zwłaszcza sposobu odprowadzania wody.
Regina M. zaskarżyła decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Jej zdaniem odstępstwa od projektu były nieistotne, a ekspertyzy wykluczyły związek pomiędzy podciekaniem i zawilgoceniem ścian budynku a modernizacją części nieruchomości. Wysunęła też zarzuty proceduralne.