- Marcowy odczyt średniej rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) dla kredytu w wysokości 300 tys. zł, zaciągniętego w polskiej walucie, na 20 lat – wyniósł 4,30 proc.
- – Tym samym okazał się on wyższy od tego odnotowanego przed miesiącem o zaledwie 0,01 pkt. proc. – w lutym zmienna ta przyjmowała wartość 4,29 proc. Tak niski wzrost tego parametru jest efektem braku znaczących zmian w ofertach hipotecznych – komentuje Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
- Przypomina, że najwięcej modyfikacji produktów hipotecznych banki przeprowadziły na przełomie grudnia–stycznia. Wtedy zdecydowały się na nie niemal wszystkie instytucje aktywnie działające na polskim rynku kredytów mieszkaniowych.
3,03 proc. wynosi najniższe oprocentowanie kredytu hpotecznego z 25-procentowym wkładem własnym. Bank oferuje wyjątkowo niską marżę 1,35 proc. Najwyższe marże „hipotek" sięgają blisko 3 procent.
- – Głównym parametrem, jaki podlegał zmianom, była marża kredytowa, która jest ważną częścią składową oprocentowania kredytów hipotecznych. Podwyżki marż doprowadziły do nagłego wzrostu oprocentowania rzeczywistego tych zobowiązań, które w ciągu zaledwie dwóch miesięcy podskoczyło z okolic 4 proc. do 4,3 proc. – mówi Jacek Kasperczyk.