Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.09.2016 12:47 Publikacja: 24.09.2016 11:03
jest możliwość różnicowania wysokości rekompensat za budowę autostrad
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman
W jakich przypadkach i w jaki sposób decyzja dotycząca wywłaszczenia nieruchomości może i powinna odnosić się również do nieruchomości sąsiednich?
Kwestia ta jest uregulowana w art. 120 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku, gdy zachodzi potrzeba zapobieżenia niebezpieczeństwu, wystąpienia szkody lub innym niedogodnością, jakie mogą powstać dla właścicieli (użytkowników wieczystych) nieruchomości sąsiednich względem nieruchomości wywłaszczanej – decyzja wywłaszczeniowa może zawierać kolejne elementy. Ustala się w niej bowiem wtedy niezbędne służebności, a także obowiązek budowy urządzeń, które zapobiegłyby tym zdarzeniom lub okolicznościom (obowiązek budowy tych urządzeń będzie obciążał podmiot wnioskujący o wywłaszczenie). Chodzi tu o potencjalne szkody lub utrudnienia, których prawdopodobieństwo powstania na konkretnych nieruchomościach będzie znaczące. Oczywiście, w pewnych sytuacjach może powstać spór co do zakresu, w jakim omawiane elementy powinny się znaleźć w decyzji wywłaszczeniowej. Niektórzy właściciele nieruchomości sąsiednich mogą bowiem kierować żądania zbyt daleko idące. W takich wypadkach nie można wykluczyć przeprowadzenia przez organ postępowania dowodowego w tym zakresie. Może się okazać, że dopiero opinie biegłych pozwolą na ostateczne zweryfikowanie tego, jak duże szkody wiązać się będą z wywłaszczeniem.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas