– Brexit był bez wątpienia największą niespodzianką w 2016 r. Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach to z kolei drugie istotne wydarzenie minionego roku. To prawdopodobnie dwa najważniejsze czynniki, które będą miały wpływ na rozwój globalnej gospodarki i rynku nieruchomości komercyjnych w Europie, w tym Polsce.
Dalsza kompresja stóp kapitalizacji oraz pojawienie się nowych źródeł międzynarodowego kapitału, szczególnie z regionu Afryki Południowej, spowodowały wzrost cen oraz utrzymanie płynności, pomimo ostatnich zawirowań. Wzrost konsumpcji wspieranej przez program Rodzina 500+ także pozytywnie wpłynął na sektor handlowy. Z kolei na rynku nieruchomości biurowych oraz przemysłowych obserwowaliśmy silny popyt ze strony najemców.
Wprowadzenie opodatkowania struktur FIZ i niepewność związana z opodatkowaniem transakcji nieruchomościowych, możliwy zakaz handlu w niedzielę oraz możliwość wprowadzenia podatku od handlu detalicznego wywołały niepokój wśród zagranicznych inwestorów co do stabilności sytuacji na rynku polskim.
Co było największym sukcesem agencji w 2016 r.? Z powodzeniem zakończyliśmy proces fuzji DTZ oraz Cushman & Wakefield. W efekcie firma Cushman & Wakefield osiągnęła pozycję trzeciego największego globalnego gracza. W Polsce zespoły Rynków Kapitałowych, Nieruchomości Biurowych oraz Nieruchomości Przemysłowych odnotowały w zeszłym roku rekordowe wyniki. Możemy pochwalić się dużymi transakcjami oraz wyjątkowymi zleceniami (np. IKEA, Gdański Business Center, Jantar Słupsk, Ferio Konin, Prime Corporate Center, InPost, Danfoss, Capgemini, XL Catlin, Goldman Sachs, BBH i Akamai).
W minionym roku przeprowadziliśmy też restrukturyzację naszego działu zarządzania projektami, wprowadziliśmy Workplace Solutions oraz zwiększyliśmy portfel zarządzanych przez nas nieruchomości (np. Ferio Konin).