Eksperci przekonują, że to nie przypadek, że problem smogu w Polsce jest szczególnie dotkliwy zimą. W kraju jest pięć milionów budynków jednorodzinnych, z których 70 proc. jest nieocieplone lub słabo ocieplone, a większość z nich ogrzewana jest przestarzałymi piecami, w których można spalać wszystko - nie tylko odpady węglowe, ale też zwykłe śmieci. Nie tylko naukowcy uważają, że systemowa termomodernizacja domów jednorodzinnych zmniejszyłaby ilość generowanych przez nie szkodliwych substancji o ponad 60 proc.
Na własne życzenie
W krajach Europy Zachodniej niska emisja, będąca jedną z głównych przyczyn powstawania smogu, pochodzi przede wszystkim z sektora transportowego i dotyka przeważnie największe aglomeracje, a remedium okazuje się ograniczenie ruchu samochodowego w centrach miast.
Natomiast w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym szczególnie w Polsce, główną przyczyną emisji szkodliwych substancji do atmosfery są emisje z pieców w domach jednorodzinnych, opalanych niskiej jakości paliwami i śmieciami oraz małych, lokalnych kotłowni węglowych. Ponieważ większość tych domów ma niski standard energetyczny, ich zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo duże, co zwielokrotnia problem.