Choć odebranie świadczeń pielęgnacyjnych było niezgodne z konstytucją, opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych nie zawsze otrzymują zaległe zasiłki. Odwołują się więc do samorządowych kolegiów odwoławczych. Do kolegium w Krakowie wpłynęło 48 odwołań, w Szczecinie 56, a do płockiego aż 59. Do SKO we Wrocławiu złożono ich kilkanaście, a w Warszawie zaledwie siedem. Prezesi kolegiów zaznaczają, że odwołania zaczynają dopiero wpływać.
Powody odwołań
Dlaczego opiekunowie kwestionują decyzje?
– Powodem odmowy zasiłku jest często to, że stara się o niego współmałżonek. W takich przypadkach opiekun powinien otrzymać pomoc. Gminy niesłusznie jej odmawiają – wyjaśnia Grażyna Zalas, wiceprezes SKO w Krakowie.
Część gmin niesłusznie odmawia też zasiłku na okres od 1 lipca 2013 r. do 14 maja 2014 r. na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego. Jak podkreśla Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wywiad, którego celem jest potwierdzenie sprawowania opieki nad niepełnosprawnym, przeprowadza się tylko do celów przyznania zasiłku na przyszłość, czyli od 15 maja 2014 r. Opiekunowie, którym odmówiono zaległego zasiłku po wizycie pracownika socjalnego, powinni się odwołać od takiej decyzji.
Opiekun rolnik
O zasiłek często starają się osoby, które opłacają składki emerytalno-rentowe w KRUS, a jednocześnie składają oświadczenie, że zaprzestały prowadzenia gospodarstwa rolnego.