Reklama

RPO: Niepełnosprawny też głosuje w referendum

Przepisy dotyczące referendum lokalnego trzeba zmienić tak, by umożliwić głosowanie w szpitalach, domach opieki społecznej czy aresztach.

Publikacja: 28.11.2013 08:11

Według Rzecznika Praw Obywatelskich brakuje odrębnych obwodów głosowania w wypadku referendów lokaln

Według Rzecznika Praw Obywatelskich brakuje odrębnych obwodów głosowania w wypadku referendów lokalnych.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Według niego brakuje odrębnych obwodów głosowania w wypadku referendów lokalnych.

Tymczasem obwody odrębne pozwalają na stworzenie takich warunków organizacyjnych, by krąg osób korzystających z podmiotowych praw wyborczych był maksymalnie szeroki.

Ich funkcjonowanie m.in. w zakładach opieki zdrowotnej czy też domach pomocy społecznej umożliwia udział w głosowaniu osobom z niepełnosprawnościami, chorym, starszym, często mającym trudności z poruszaniem się.

Jest to rozwiązanie stosowane na podstawie kodeksu wyborczego w wyborach odbywających się na terenie kraju.

Zdaniem rzecznika potrzeba tworzenia odrębnych obwodów głosowania jest w pełni uzasadniona, z tych samych względów, również w referendach lokalnych. W praktyce jednak obwody takie nie zawsze są ustanawiane.

Reklama
Reklama

W kodeksie wyborczym określono tryb tworzenia obwodów odrębnych w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów. Tymczasem w ustawie o referendum lokalnym brak jest takich regulacji prawnych.

Ustawa ta stanowi jedynie, że referendum przeprowadza się w stałych obwodach głosowania. Dlatego też pojawiają się opinie, że tworzenie obwodów odrębnych w wypadku referendum lokalnego nie jest ustawowo nakazane.

W związku z tym rzecznik praw obywatelskich uważa, że ustawodawca powinien zmienić ustawę o referendum lokalnym tak, aby umożliwić osobom poszkodowanym przez los głosowanie.

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Według niego brakuje odrębnych obwodów głosowania w wypadku referendów lokalnych.

Tymczasem obwody odrębne pozwalają na stworzenie takich warunków organizacyjnych, by krąg osób korzystających z podmiotowych praw wyborczych był maksymalnie szeroki.

Reklama
Prawnicy
Ile zarabiają i czego się boją przyszli prawnicy. Raport ELSA o studentach prawa
Sądy i trybunały
Jest wniosek sędziów Trybunału Stanu. Chodzi o sprawę Małgorzaty Manowskiej
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Prawo karne
Przywłaszczył pocięte drewno. Sąd Najwyższy: to nie kradzież drzewa
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Reklama
Reklama