Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 09.12.2019 11:17 Publikacja: 09.12.2019 11:13
Foto: AdobeStock
Z raportu Programu Ochrony Środowiska ONZ wynika, że rocznie na świecie produkuje się 480 mld plastikowych butelek rocznie. Śmieci z tworzyw sztucznych doprowadzają co roku do śmierci ponad 100 tys. ssaków morskich oraz milion ptaków.
Okazuje się, że norweskie centrum skupu butelek Infinitum może być tu przykładem, gdyż poddaje recyklingowi 97 procent plastikowych butelek po napojach. 92 proc. butelek są tak wysokiej jakości, że mogą być wykorzystywane do produkcji większej ilości opakowań. Niektóre z nich poddano recyklingowi już ponad 50 razy.
Sukces ten związany jest ze ścisłą kontrolą, jakiej poddawane są butelki. Sprawdzana się nakrętki, kleje i etykiety. - Jesteśmy najbardziej wydajnym systemem na świecie - powiedział dyrektor ds. logistyki i operacji Sten Nerland, cytowany przez portal Positive News. - Jako firma, która zajmuje się ochroną środowiska, można pomyśleć, że powinniśmy starać się unikać tworzyw sztucznych. Ale jeśli się je efektywnie przetwarza i poddaje się je recyklingowi, tworzywo sztuczne jest jednym z najlepszych produktów do wykorzystania. Jest lekkie, plastyczne i tanie - dodał.
Jak pisze portal Positive News, norweski system jest prosty i imponujący, gdyż opiera się na motywacji. Po pierwsze, im więcej firm zdecyduje się na recykling, tym mniejszy muszą zapłacić podatek. Jeżeli osiągną wspólny, ogólnokrajowy cel, wynoszący ponad 95 procent, w ogóle nie zapłacą podatku. Obowiązuje to od 2011 roku. Po drugie, konsumenci muszą płacić depozyt za każdą butelkę, co dodatkowo zachęca do zmiany myślenia obywateli.
Norwegia widocznie wyprzedza w tej kwestii inne kraje. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii przetwarza się 43 proc. Plastikowych butelek, a w Stanach Zjednoczonych 28 proc.
Dają cień. Obniżają temperaturę. Oczyszczają powietrze. Tworzą dom dla wielu przedstawicieli miejskiej fauny. Są piękne. Ale czy drzewa mogą świadczyć w społeczeństwie konkretne usługi? Tak! Wykonywana przez nie „praca” pozwala walczyć ze szkodliwymi skutkami zmian klimatu i ma swoją – policzalną – wartość.
Francuskiemu naukowcowi odmówiono wjazdu do USA po tym, jak funkcjonariusze imigracyjni na lotnisku znaleźli w jego telefonie prywatne konwersacje, w których krytykował politykę Donalda Trumpa i Elona Muska. W tej sprawie oświadczenie wydał francuski minister nauki.
Często rozpamiętujesz złe doświadczenia? A może ciągle martwisz się tym, co przyniosą dopiero nadchodzące dni? Myślenie o tym, co za nami – lub wybieganie w przyszłość – to naturalna umiejętność naszego umysłu. Jednak niektórzy, nawet mimo starań, nie potrafią uwolnić się od myślenia tylko w jednej perspektywie czasowej. A czas ma znaczenie. Być może jest kluczem do zrozumienia, skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym.
Zdolność ludzi do posługiwania się językiem istniała już co najmniej ok. 135 tys. lat temu, a powszechnie język był używany przez ludzi ok. 35 tys. lat później. Do takich wniosków doszli naukowcy na podstawie analizy badań genetycznych.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
W poniedziałek przed sądem stanąć ma Gérard Depardieu, francuski aktor, który oskarżony jest o napaści seksualne. Artysta nie przyznaje się do winy, a jego prawnik podkreśla, że Depardieu padł ofiarą „kampanii oszczerstw”.
Operatorom logistycznym nie jest łatwo pogodzić oczekiwania klientów, koszty, oddziaływanie środowiskowe i presję regulacyjną. Szczególnie ten ostatni element stanowi poważne wyzwanie.
Zmarł prof. Łukasz Turski, fizyk i popularyzator nauki, jeden z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz inicjator Pikniku Naukowego. - Odszedł człowiek wielkiego formatu - stwierdził prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes PAN.
Władze Wenezueli poinformowały o zawarciu porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie wznowienia lotów z odsyłanymi z USA migrantami.
W opisywanych przez Radosława Kobierskiego światach i postaciach nawet na moment nie czuć fałszu. Zastanawiamy się raczej, skąd on to wszystko o nas wie.
Obrazów polepionych z pamięci, języka i wyobraźni jest w nowej książce Marka Bieńczyka mnóstwo. Ale kto tak właściwie do nas mówi w „Rondzie Wiatraczna”?
Bong Joon-ho nie mógł się zdecydować, w jakiej konwencji utrzymać film „Mickey 17”. W efekcie jest za długi, wyszedłem z niego znużony i trochę obojętny. Jednak nie sposób go zignorować, bo zbyt przypomina nasz świat.
Nie mam oporów przed tym, aby postawić „Wypadek na polowaniu” obok słynnego „Mausa” Arta Spiegelmana.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas