Według szacunków ONZ połowa ludności regionu ma 43 lata i więcej. Ta ogólna statystyka nie odzwierciedla jednak różnorodności rozkładu wieku w Europie. Według bardziej szczegółowych danych Eurostatu, 17,4% Europejczyków ma 65 lat i więcej, 16,7% to dzieci w wieku 14 lat i młodsze, a 65,8% to osoby w wieku produkcyjnym (w wieku od 15 do 64 lat), ale nawet te liczby są średnimi i nie dają pełnego obrazu. Magazyn The Lancet opublikował kolorową mapę, opartą na szczegółowych danych Eurostatu. Widać na niej rozkład mieszkańców w różnym wieku w poszczególnych krajach europejskich.
Wiek mieszkańców jest oznaczony kolorami: żółty oznacza osoby starsze, różowy dzieci, a niebieski osób w wieku produkcyjnym. Paleta szarości wskazuje średni wiek europejski (42,8 lat), Oznacza to, że zmieszane kolory odzwierciedlają mieszankę wiekową. Jaśniejsze kolory na mapie oznaczają obszary, gdzie rozkład wieku miejscowej ludności różni się od średniej europejskiej.
Jaskrawo żółte plamy na niektórych obszarach Francji, Niemiec, Włoch czy Hiszpanii pokazują duży odsetek starszych mieszkańców, co oznacza, że kraje Europy Zachodniej szybko się starzeją. Z drugiej strony, Kurdystan w południowo-wschodniej części Turcji jest różowo-fioletowy. Tam dzieci rodzą się na potęgę.
Mapa pokazuje również kontrasty w poszczególnych krajach. Na przykład w Belgii, wyraźnie można dostrzec różnicę między Flandrią na północy, a Walonią na południu. Walonie jest młodsza, a Flandria zbliża się do średniej europejskiej.
W obrębie kraju można zaobserwować różnice nie tylko między regionami, ale także między miastem, a prowincją. Stolice i duże ośrodki miejskie przyciągają ludność w wieku produkcyjnym i młodych specjalistów, natomiast młode rodziny z dziećmi przenoszą się na przedmieścia gdzie jest cisza i spokój.