Chora Brytyjka potrzebuje krwi. Wyłącznie męskiej

Brytyjka Jo Daniels choruje na zespół Sjoergena. By nie stracić wzroku, musi stosować serum pozyskiwane z osocza męskiej krwi.

Aktualizacja: 10.01.2020 12:57 Publikacja: 10.01.2020 12:32

Chora Brytyjka potrzebuje krwi. Wyłącznie męskiej

Foto: Stock Adobe

amk

Zespół Sjoergena, na który cierpi 39-letnia Brytyjka, to choroba autoimmunologiczna. Organizm dotkniętej nią osoby wytwarza przeciwciała, które atakują gruczoły ślinowe i łzowe, upośledzając ich funkcjonowanie. Choroba dotyka również innych narządów, atakując płuca, nerki czy wątrobę.

Jo Daniels cierpi na wyjątkowo ciężką postać tej choroby. W jej przypadku dochodzi do bolesnego owrzodzenia rogówki i bez stosowania leku Jo Daniels traci wzrok.

Jedynym lekiem, jaki jej pomaga, jest zakraplane co najmniej kilka razy dziennie, a nawet co godzinę, serum tworzone na bazie surowicy krwi. Ale jedynie męskiej - tu podstawowe znaczenie ma  wysoka zawartość żelaza w krwi mężczyzn.

Choroba Brytyjki zaczęła się od swędzenia oczu, po czym nasilała się w zastraszającym tempie. W ciągu 4 tygodni kobieta niemal całkowicie straciła wzrok. Dopiero prawidłowa diagnoza umożliwia wdrożenie właściwego leczenia, które polega m.in. na wkraplaniu kilka razy dziennie kropli na bazie surowicy z krwi.

Problem polega na tym, że w Wielkiej Brytanii na 100 oddających krew kobiet przypada 70 mężczyzn, a w ubiegłym roku nowi krwiodawcy-mężczyźni stanowili zaledwie 41 proc.

Na męską krew jest bardzo duże zapotrzebowanie, bo można jej użyć w transfuzjach ratujących życie. Krwi kobiet, które w czasie ciąży produkują specyficzne przeciwciała, do takich celów użyć nie można.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne