Rok temu siedmioletni chłopiec z Poznania trafił do szpitala z nietypowymi poparzeniami. Maluch bawił się przed domem. W pewnym momencie przewrócił się i wpadł w chaszcze oddzielające podwórko od sąsiedniego domu. Następnego dnia na skórze chłopca pojawiły się swędzące bąble i ślady jakby po poparzeniach. Miał też kłopoty z oddychaniem, więc został zabrany do szpitala. Okazało się, że podczas zabawy wpadł na wielką roślinę rosnącą w gąszczu innych. Był to barszcz Sosnowskiego, groźna roślina zielna z rodziny selerowatych.
Gatunek ten został sprowadzony do Europy środkowej i wschodniej w 1947 roku z ZSRR jako bardzo wydajna roślina pastewna, miododajna, ozdobna i lecznicza. Okazało się jednak, że wśród uprawiających ją rolników coraz częściej zaczęły się zdarzać przypadki poparzeń i duszności. Dopiero ponad dwie dekady później uznano, że barszcz Sosnowskiego stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Zakazano uprawy tej rośliny i nakazano jej wyniszczenie. W latach 90. Rosjanie nazwali barszcz Sosnowskiego „zemstą Stalina" , bowiem to on nakazał sprowadzić ją z Kaukazu do Rosji.
Barszcz Sosnowskiego otwiera listę blisko 1,5 tysiąca gatunków roślinnych i zwierzęcych, które stanowią potencjalne zagrożenie dla polskiego ekosystemu.
Niepozorny intruz
Do najbardziej inwazyjnych gatunków IAS (ang. invasive alien species) należy niepozorny niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora), roślina pochodzenia azjatyckiego, która rozsiała się z europejskich ogrodów botanicznych. Przez to, że wymaga gleby żyznej i zajmuje stanowiska zacienione, skutecznie wypiera rodzime gatunki roślin wymagające tych samych warunków. Niecierpek drobnokwiatowy bezlitośnie zmienia krajobraz parków miejskich i lasów liściastych.
Podobnie nieubłagana jest robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia), pochodzący ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej gatunek drzew z rodziny motylkowatych, który coraz bardziej agresywnie i samorzutnie rozprzestrzenia się w Polsce, zmieniając krajobraz widnych lasów i zadrzewionych pól. Mimo że jest rośliną miododajną i leczniczą, uznaje się ją za roślinę silnie trującą, ze zmiennym natężeniem związków trujących.