Umieszczenie trzech kolejnych satelitów systemu GLONASS na orbicie to według szefa Rosyjskich Sił Kosmicznych generała pułkownika Władimira Popowkina wykonanie rozkazu prezydenta Putina, który nakazał do końca 2007 roku rozmieścić 18 satelitów na orbicie. Trzy ostatnie, wystrzelone właśnie z Bajkonuru na razie na orbitę przejściową, po 45 dniach osiągną właściwą pozycję. Wtedy konstelacja 18 satelitów GLONASS pozwoli na pełne korzystanie z systemu nawigacji na terytorium całej Rosji.
Planowany jeszcze w czasach Związku Radzieckiego system miał się składać z 24 satelitów i mieć zastosowanie wyłącznie wojskowe. Jednak w 1999 roku (wówczas premier) Putin nakazał udostępnić go także do zastosowań cywilnych. W 2005 roku wydał instrukcję, która przewidywała pełną użyteczność systemu na terytorium Rosji w 2008 roku, a do końca 2009 roku udostępnienie go w skali globalnej.
GLONASS – Globalnaja Nawigacjonnaja Sputnikowaja Sistema, ma obejmować swym zasięgiem całą kulę ziemską. Jest rosyjskim odpowiednikiem amerykańskiego GPS.
Działanie obu systemów jest podobne. Konstelacja GLONASS będzie się składać z satelitów rozmieszczonych na trzech orbitach (GPS na sześciu). Rosyjski system dysponuje lepszym pokryciem satelitami wyższych szerokości geograficznych niż GPS. Na tych szerokościach, w okolicach bieguna północnego, rosyjskie okręty podwodne prowadzą intensywną żeglugę.
Satelity GLONASS umieszczone są na nieco niższej orbicie niż satelity GPS. Do odbioru sygnału służą odbiorniki produkcji rosyjskiej typu wojskowego lub okrętowego. Produkcja cywilnych odbiorników jest dopiero przygotowywana. Niektórzy producenci zachodni oferują odbiorniki uniwersalne przystosowane do odbioru sygnału GPS oraz GLONASS.