W miarę jak na świecie podejmowane są szeroko zakrojone działania mające na celu powstrzymanie pandemii Covid-19, naukowcy zaczynają dopiero poznawać mechanizmy różnych faz rozwoju tej choroby.
Dotychczas uważano, że nosiciele koronawirusa SARS-CoV-2 mogą zarażać zarówno tuż przed, jak i na krótko po wystąpieniu objawów choroby. Oznaczało to, że służby sanitarne poszukiwały tylko tych osób, które miały wstępne objawy Covid-19 lub weszły w etap wychodzenia z choroby. Jednak badania dziewięciu osób, które zaraziły się koronawirusem SARS-CoV-2 w Niemczech, wzbudzają poważny niepokój wirusologów.
Portal medRxiv.org informuje, że w 17 proc. wymazów z wydzieliny nosowej osób, u których jeszcze nie wystąpiły symptomy Covid-19, odkryto koronawirusy SARS-CoV-2. Jeśli chodzi o próbki z gardła i flegmy, groźne patogeny były aż w 83 proc.
Zespół naukowców pod kierownictwem Clemensa Wendtnera, dyrektora chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej w monachijskim szpitalu klinicznym Schwabing, odkrył, że w gardłach zarażonych pacjentów, jeszcze w okresie bezobjawowym, namnażały się miliony koronawirusów SARS-CoV-2. Naukowcom udało się odseparować kilka osób, które jako pierwsze w Niemczech zostały uznane za nosicieli koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki temu mogli obserwować proces „rozsiewania” patogenów jeszcze w fazie bezobjawowej.