Zdążyć przed trzęsieniem ziemi

Odkryte symptomy zapowiadające wstrząsy mogą pomóc w stworzeniu systemu ostrzegawczego

Publikacja: 11.07.2008 02:08

Zdążyć przed trzęsieniem ziemi

Foto: Corbis

– Wykrywanie naprężeń skał poprzedzających trzęsienie ziemi od lat było głównym celem sejsmologii. Jednak dopiero najnowsza technologia dała nam precyzję wystarczającą do zmierzenia prędkości fal sejsmicznych – mówi dr Paul Silver z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie, współautor badań, których wyniki opublikowano w piśmie „Nature”. Pomogą one w stworzeniu skutecznego systemu wczesnego ostrzegania przed wstrząsami.

Subtelne zmiany zachodzące w skorupie ziemskiej tuż przed trzęsieniem umykają mniej dokładnym systemom pomiarowym. Mimo stale ulepszanej technologii sejsmolodzy mogli przewidywać wstrząsy zaledwie na kilka sekund przed ich nadejściem. Badaczom z Carnegie Institution for Science udało się uchwycić geologiczne sygnały na 10 godzin przed trzęsieniem o magnitudzie 3 stopni w skali Richtera oraz na 2 godziny przed drganiami o sile jednego stopnia.

– Skupiamy się na obserwacji fal sejsmicznych i mierzymy zmiany zachodzące głęboko w skorupie ziemskiej, gdzie powstają wstrząsy. Takie badania przerastają możliwości powierzchniowych instrumentów pomiarowych – mówi główny autor badań dr Fenglin Niu z Rice University w Houston.

Z tej właśnie przyczyny naukowiec zdecydował się na prowadzenie eksperymentów w odwiercie o głębokości 1 km w rejonie uskoku San Andreas w Kalifornii. To jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów na Ziemi. Do badań użyto specjalnie zaprojektowanego systemu, który nagrywa fale sejsmiczne związane ze wstrząsami.

– W laboratorium zaobserwowaliśmy, że prędkość fal sejsmicznych zmienia się wraz ze wzrostem naprężeń w skorupie ziemskiej powstających na skutek otwierania się i zamykania niewielkich szczelin – tłumaczy dr Niu.

Istotne jest to, że drobne pęknięcia skał zaczynają powstawać na krótko przed nadchodzącymi wstrząsami. Ile czasu mogą dzięki temu zyskać ludzie przebywający w strefie zagrożenia?

– Mając z zapasie zaledwie 10 sekund, można zakręcić zawór z gazem i wybiec z budynku – mówi dr Silver. – Dzięki wyprzedzeniu rzędu 10 godzin możliwa staje się ewakuacja ludzi z rejonu katastrofy.

[i]Więcej na stronie Carnegie Institution: [link=http://www.ciw.edu]www.ciw.edu[/link][/i]

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego