Komisja przyznała nagrodę za odkrycie zielonego białka fluoryzującego GFP (green fluorescent protein) - białka, które wydziela światło. Naukowcy wyszczególnili je z organizmu meduzy [i]Aequorea victoria[/i].
Substancja okazała się bardzo przydatna w biologii molekularnej komórki. Ponieważ jest świetnie widoczna, pozwala oznaczyć geny lub komórki i "na żywo" obserwować procesy zachodzące w organizmie. Badacze używają białka na przykład do obserwowania aktywności elementów DNA wprowadzanych do komórki.
GFP pozwala obserwować procesy, których wcześniej nie można było dostrzec, jak np. rozwój komórek nerwowych w mózgu czy przerzuty komórek nowotworowych.
80-letni Osamu Shimomura wyizolował w 1962 r. GFP z meduzy [i]Aequorea victoria[/i], która żyje w wodach u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Odkrył następnie, że w świetle ultrafioletowym świeci ono na zielono.
Martin Chalfie (61 lat) wykorzystał gen kodujący to białko (jako tzw. gen reporterowy) do uwidaczniania różnych procesów biologicznych zachodzących w komórkach. W jednym z pierwszych eksperymentów wykorzystał GFP do zabarwienia 6 pojedynczych komórek przezroczystego nicienia [i]Caenorhabditis elegans[/i].