To pierwszy tak kompletny obraz choroby nowotworowej, jaki udało się uzyskać w badaniach genetycznych. Został stworzony przez zespół naukowców z brytyjskiego Wellcome Trust Sanger Institute. O wynikach ich pracy donosi “Nature”.
– Dzięki rozpoznaniu wszystkich genów raka będziemy w stanie tworzyć nowe terapie, których działanie będzie nakierowane na konkretne mutacje, i określać, czy dany pacjent odniesie z ich zastosowania korzyść – komentuje dr Peter Campbell, członek zespołu.
– To pierwszy przebłysk tego, jak będzie wyglądała onkologia przyszłości – uważa sir Mark Walport, dyrektor Wellcome Trust. – Nie tylko w laboratorium, ale i w szpitalach.
W swoich badaniach uczeni użyli potężnej nowej technologii sekwencjonowania genomu. Z jej pomocą ustalili kolejność ułożenia nukleotydów tworzących informację genetyczną jednostek budujących nić DNA. Przeanalizowali zarówno materiał pobrany z guza, jak i z normalnej tkanki chorych na drobnokomórkowego raka płuc i czerniaka złośliwego. Porównując ze sobą uzyskane wyniki, wyodrębnili zmiany specyficzne dla nowotworów.
[srodtytul]Genetyk jak archeolog [/srodtytul]