Znalezione w Diepkloof Rock Shelter w Western Cape w Afryce Południowej odłamki mają ok 60 tys. lat.
Naukowcy, którzy od 1999 roku badali fragmenty jaja są pewni, że ryty stanowią rodzaj graficznego przekazu. — Motyw stanowią dwie równoległe linie, które, jak sądzimy, zataczały koło. Ale nie możemy odtworzyć całości, bo nie mamy kompletnej skorupy jaja - powiedział BBC News dr Pierre-Jean Texier z Université Bordeaux w Talence we Francji. Linie przecinają się prostopadle lub ukośnie. Przez powielanie tego motywu wcześni ludzie chcieli coś przekazać. —Być może chcieli w podkreślić indywidualną odrębność lub przynależność do określonej grupy. Symboliczne myślenie, zdolność do nadawania przedmiotom nowych znaczeń - to wielki skok w ewolucji człowieka i stawia nasz gatunek ponad światem zwierząt — uważa dr Pierre-Jean Texier.
Zrozumienie kiedy i w jaki sposób narodziło się myślenie symboliczne jest kluczowe dla poznania wczesnego rozwoju ludzkości. Prawdopodobnie najwcześniejszym dowodem myślenia abstrakcyjnego są paciorki znalezione w Jaskini Skhul w Izraelu i w Oued Djebbana w Algierii. Tamte zabytki mają 90 - 100 tys. lat. Zdobione muszle sprzed 75 tys. lat znalezione zostały także w Blomos Cave w Południowej Afryce, podobnie jak zdobione rytami bloki ochry.
— Niezwykłe w znalezisku z Diepkloof jest to, że mamy blisko 300 kawałków z rytami i możemy mówić o jakimś systemie symbolicznej reprezentacji - powiedział dr Texier.
Dr Guillaume Porraz z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech, członek zespołu badawczego próbował odtworzyć ryty używając do tego celu ostrego krzemienia.