— Oryginał mówi sam za siebie, jak dzieło sztuki — powiedział agencji AFP kurator wystawy Hanoch Gutfreund. Skąd oryginał słynnej rozprawy pisanej podczas pobytu Einsteina w Niemczech w 1915 roku wziął się w Izraelu? Sam uczony podarował go Uniwersytetowi Hebrajskiemu w Jerozolimie, podczas inauguracji uczelni w 1925 roku. Każda z 46 kart manuskryptu została umieszczona w osobnej gablocie oświetlona specjalnym zimnym światłem, aby nie spowodować zniszczeń delikatnego papieru.
Rękopis gęsto zapisany wzorami matematycznymi charakterystycznym drobnym pismem. Część tekstu jest przez autora podkreślona, niektóre fragmenty przekreślone i napisane od nowa. Rozprawa Einsteina położyła podwaliny pod nowoczesną fizykę, pozwoliła zrozumieć istotę wszechświata, czasu i grawitacji.
— Każdy może zajrzeć przez ramię Einsteinowi i poznać historię jego pracy — dodał Gutfreund. — Komentarze jakie dodał na wielu stronach to świadectwo zmagań uczonego z trudnymi obliczeniami matematycznymi. Zwiedzający może się przekonać jak trudne było to zadanie nawet dla geniusza jakim był Einstein.
Aby zachować papier i atrament w nienaruszonym stanie, dokument został udostępniony zwiedzającym w specjalnym zaciemnionym pomieszczeniu. — Wilgotność powietrza i temperatura jest ściśle kontrolowana — powiedziała Timna Elper, szefowa laboratorium konserwatorskiego dokumentów w Bibliotece Narodowej Izraela.
— Niektóre ze stron manuskryptu były już prezentowane publicznie. Ale całość pracy Ensteina pokazujemy po raz pierwszy — dodała Elper.