Reklama
Rozwiń

Nadgodziny szkodzą

Chcesz mieć zdrowe serce? Pracuj mniej. Tak można streścić wyniki badań specjalistów z University College London i fińskiego Instytutu Medycyny Pracy

Publikacja: 12.05.2010 16:29

Nadgodziny szkodzą

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Osoby, które regularnie biorą nadgodziny, pracują po 10-11 godzin na dobę, są obciążone ryzykiem zawału wyższym aż o dwie trzecie. Naukowcy wzięli przy tym pod uwagę inne czynniki mogące wpływać na taki wynik — dietę, czy palenie papierosów. Ich zdaniem, rezultaty analiz wskazują jak istotne jest zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Wyniki publikuje internetowa wersja „European Heart Journal”.

Zespół Mianny Vintanen przebadał ok. 6 tys. brytyjskich urzędników państwowych. W tej grupie odnotowano 369 przypadków zawałów serca i poważnych chorób układu krążenia mogących prowadzić do śmierci. Po dokładnym przeanalizowaniu tych zdarzeń okazało się, że ryzyko jest wyraźnie powiązane z przepracowaniem, a konkretnie z zostawaniem w biurze po godzinach. Ryzyko rosło wyraźnie u osób, które do ośmiogodzinnego dnia pracy dodawały jeszcze 3-4 godziny.

- Zanim będziemy pewni, że praca w nadgodzinach przyczynia się do wzrostu ryzyka choroby wieńcowej musimy przeprowadzić jeszcze więcej badań — zastrzega Virtanen. — Osoby pracujące tak długo zwykle pracują również gdy są chore — to znaczy nie chcą rezygnować z obowiązków nawet gdy bardzo źle się czują.

Jakie są inne wyjaśnienia? Osoby zostające w pracy mają mniej czasu na relaks i aktywność fizyczną — a właśnie jej brak jest jednym z czynników ryzyka chorób serca. Mogą być również bardziej zestresowane i mieć depresję — ponieważ czują, że nie mogą poradzić sobie z obowiązkami. Mogą wreszcie — sugerują autorzy — mieć tzw. osobowość typu A, charakteryzującą się wysokim poziomem stresu, chęcią rywalizacji, ambicją i agresją.

„Dopóki naukowcy w pełni nie wyjaśnią, w jaki sposób czas pracy wpływa na zdrowie serca lepiej podjąć proste ćwiczenia w biurze” — mówi sieci BBC Cathy Ross z British Heart Foundation. „Na przykład pójść spacerem na lunch, wejść po schodach, a nie wjechać windą, albo zjeść owoce zamiast ciastka”.

- Te badania potwierdzają w dużym stopniu to, co my lekarze wiedzieliśmy już wcześniej. Że równowaga między pracą i życiem osobistym odgrywa ważną rolę dla dobrego samopoczucia — mówi dr John Challenor z brytyjskiego Towarzystwa Medycyny Pracy.

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć