Pestycydy i geny winne parkinsona

Środki przeciw szkodnikom zwiększają ryzyko zapadnięcia na niszczącą neurony chorobę – udowodnili naukowcy

Publikacja: 15.06.2010 00:46

Red

Posiadanie specyficznych mutacji genetycznych plus narażenie w miejscu pracy na kontakt z niektórymi pestycydami – tak według najświeższych doniesień wygląda groźna mieszanka czynników, które przyczyniają się do rozwoju u mężczyzn zwyrodnieniowej choroby ośrodkowego układu nerwowego.

[wyimek]4 mln osób na świecie cierpi z powodu choroby Parkinsona[/wyimek]

– W większości przypadków u podłoża parkinsona leży kilka elementów – tłumaczy dr Fabien Dutheil z Université Paris Descartes, główny autor badań. Ich wyniki publikuje pismo „Archives of Neurology”. Jak można w nim przeczytać, wśród szkodliwych substancji znajdują się m.in. związki chlorowcoorganiczne, takie jak DDT. W jaki sposób sprzyjają one chorobie? Poprzez niszczenie neuronów odpowiedzialnych za produkcję dopaminy. To właśnie ten neuroprzekaźnik bierze udział w koordynacji czynności ruchowych organizmu.

W wyniku obumierania komórek wytwarzających dopaminę u chorych na parkinsona dochodzi do drżenia i sztywności mięśni, zwolnienia ruchów oraz zaburzeń równowagi. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na tę chorobę 4 mln ludzi. Jest wśród nich legenda boksu Muhammad Ali. Był Jan Paweł II. Pierwsze objawy parkinsona pojawiły się u papieża prawdopodobnie 14 lat przed śmiercią.

W badaniach francuskiego zespołu wzięło udział 207 osób chorych i 482 zdrowych, które stanowiły tzw. grupę kontrolną. Naukowcy przeszukali ich DNA pod kątem obecności dwóch zmian w genie ABCB1 mogących wpływać m.in. na metabolizm toksycznych substancji. Uczeni przyjrzeli się także historii życia badanych, zwracając uwagę na częstotliwość kontaktu z pestycydami.

Okazało się, że sama obecność mutacji nie wiązała się ze zwiększonym ryzykiem parkinsona. Ale związek między narażeniem na środki przeciw szkodnikom, a chorobą był ponadtrzykrotnie silniejszy u tych mężczyzn, którzy posiadali interesujące naukowców kopie genu. Badacze sugerują, że między pestycydami a ABCB1 może dochodzić do interakcji, których skutkiem jest choroba.

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku