Dokładne datowanie zabytków starożytnego Egiptu udało się dzięki badaniu ilości węgla radioaktywnego w szczątkach roślinnych. Ta metoda stosowana przez fizyków pozwoliła naukowcom stworzyć dokładną chronologię wydarzeń. Wiedzę o nich archeolodzy i historycy czerpali z zapisów sporządzanych najczęściej przy okazji pogrzebów władców.
Od XIX wieku naukowcy umieją odczytywać egipskie hieroglify. Teraz dostali najdokładniejsze narzędzie, o jakim dotychczas mogli tylko marzyć. Szczegóły na ten temat przynosi dzisiejsze wydanie magazynu „Science”.
[srodtytul]Węgiel z kosza[/srodtytul]
– Pierwszy raz datowanie metodą radiowęglową stało się precyzyjne na tyle, aby uchwycić konkretne daty związane z historią Egiptu – powiedział Christopher Bronk Ramsey z Uniwersytetu w Oksfordzie i Cranfield w Anglii, główny autor opracowania w „Science”. Bronk Ramsey wraz z zespołem naukowców z Francji, Austrii i Izraela przeprowadził analizę węgla aktywnego w pozostałościach roślinnych znalezionych przez archeologów. Posługując się akceleratorem radiowęglowym w Oksfordzie, zespół przebadał 211 próbek roślinnych pochodzących z nasion, koszy, tkanin, korzeni i owoców przechowywanych w różnych muzeach na świecie.
Uzyskane dane dotyczące wieku znalezisk naukowcy porównali z wiedzą historyczną na temat okresów panowania poszczególnych władców starożytnego państwa. Na tej podstawie powstała kompletna chronologia dynastii władców starożytnego Egiptu.