Jest to ważne osiągnięcie z punktu widzenia farmakologii, może pomóc w opracowaniu terapii zwalczających różnego rodzaju bakterie odporne na antybiotyki.
Wpływ mutacji genomu bakterii na ich zdolności adaptacyjne badają naukowcy w laboratorium w Grenoble. Niezwykłe doświadczenie prowadzą nieprzerwanie od... 24 lat badacze z Centre National de la Recherche Scientifique.
Zespół, którym kieruje prof. Dominique Schneider, rozpoczął w 1988 roku eksperyment trwający do dziś. Naukowcy zaczęli wtedy obserwować 24 godziny na dobę, 365 dni w roku jedną bakterię Escherichia coli.
Bakteria rozmnażała się, naukowcy w regularnych, ustalonych odstępach czasu pobierali próbki kolejnych generacji z rozwijającej się kolonii. Każda z pobranych próbek jest przechowywana, w ten sposób powstało swego rodzaju „archiwum", bank danych umożliwiający analizę ewolucji bakterii. Opis doświadczenia zamieszcza amerykańskie pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).
Eksperyment jest o tyle niezwykły, że w ciągu 24 lat obserwacji pod mikroskopem prez badaczy z Grenoble przewinęło się już 55 tys. pokoleń bakterii (odpowiada to około 2 milionom lat ewolucji człowieka). Dzięki temu naukowcom udało się zidentyfikować populację bakterii, której zdolność wytwarzania mutacji zwiększyła się stukrotnie i wciąż wzrasta. Genetycy zaliczyli ją do kategorii populacji hipermutacyjnych.