Warsztat rozpoczął produkcję z surowca znajdującego się na wysepce około 900 lat temu i funkcjonował nieco ponad dwa stulecia.
Drobnoziarnisty bazalt z Eiao stosunkowo łatwo poddawał się obróbce, dlatego uzyskiwano z niego narzędzia o odpowiednim kształcie. Jednocześnie jest na tyle twardy, że zaspokajał wymagania polinezyjskich budowniczych czółen.
Już od kilkudziesięciu lat badacze znajdowali bazaltowe toporki i ich fragmenty na wielu wysepkach Markizów, najbliżej położona z nich to oddalona o 100 km Nuku Hiva. Ale toporki znajdowane są także na dalszych wyspach południowego pacyfiku, takich jak Mangareva, Moorea, Makatea a nawet na Kiribati oddalonej o 2400 km.
Dość szybko udało się ustalić, skąd pochodzi bazalt. Ale dopiero teraz odkryty został warsztat produkcyjny. Zaprzestał on produkcji w XV wieku, na razie nie wiadomo, z jakich powodów. Być może uda się to ustalić czterem członkom francuskiej wyprawy archeologicznej na wysepkę Eiao. Kieruje nią Michel Charleux z paryskiego Uniwersytetu Sorbony. Ekspedycja zaplanowana jest na 105 dni.
Naukowcy zabierają ze sobą cztery tony żywności i materiałów niezbędnych do prowadzenia badań. Na wyspę dopłyną okrętem marynarki francuskiej "Prairial", bezpośrednio na ląd przerzuci ich helikopter.