Skrzydlate zwierzę, którego ciało pokryte było prymitywnymi piórami, żyło 160 mln lat temu. Informację na temat odkrycia przynosi najnowsze wydanie magazynu „Nature". Głównym autorem pracy jest dr Pascal Godefroit z belgijskiego Królewskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych. Badacz wyjaśnia, że to odkrycie nie tylko pomoże lepiej zrozumieć jak z dinozaurów wyewoluowały ptaki ale również pozwoli poznać sposób w jaki zaczęły używać skrzydeł do aktywnego latania.
Aurornis xui — tak brzmi pełna nazwa tego zwierzęcia - został znaleziony w płytce w słynnym pokładzie łupków ze skamieniałościami w prowincji Liaoning.
Od ogona do dzioba przodek ptaka liczył 51 cm. Cechy szkieletu kazały zakwalifikować do Avialae – kladu obejmującego ptaki i najbliższych ewolucyjnie krewnych ptaków spośród dinozaurów.
Za najstarszego znanego ptaka powszechnie był uważany Archaeopteryx. Odkryty został w 1861 roku w Niemczech i szybko stał się ewolucyjną ikoną. Miał szerokie skrzydła, pióra jak ptak, ale także trzy palce i pazury, ostre zęby i długi kostny ogon podobny do dinozaura.