To odkrycie pomoże naukowcom zrozumieć przyczyny, jakie powodują gwałtowny spadek populacji pszczół na świecie.
– Wymieranie, jakie udokumentowaliśmy, może pomóc zrozumieć dzisiejszy spadek liczby owadów zapylających i przyczyny globalnego kryzysu – wyjaśnia prof. Sandra Rehan z Uniwersytetu New Hempshire w USA, kierująca międzynarodowym zespołem badawczym. W skład zespołu weszli także Michael Schwarz z Uniwersytetu Flinders w Australii i Remko Leys z Muzeum Południowej Australii.
– Jeśli udało nam się odtworzyć dramatyczną historię tych owadów, być może ludzie będą bardziej dbać o ich ochronę – dodaje prof. Rehan. – Wyniki naszego badania mają istotne znaczenie dla dzisiejszej obawy o pszczoły, w tym kluczowych gatunków dla rolnictwa i różnorodności biologicznej.
Spadek populacji pszczół jest tak głęboki, że niepokoi nie tylko naukowców, ale także działaczy ekologicznych. Greenpeace zleciła naukowcom z Laboratorium Greenpeace na Uniwersytecie Exeter w Wielkiej Brytanii sporządzenie raportu na temat kondycji owadów zapylających. Badania odnoszą się jednak do sytuacji obecnej, a za największe zagrożenie dla pszczół uznaje pestycydy masowo używane w rolnictwie.
Naukowcy udowodnili, że pszczoły masowo wymierały z takich samych przyczyn co dinozaury i wiele gatunków roślin kwiatowych. Zagłada prawie na pewno była wynikiem uderzenia asteroidy w Ziemię. Kataklizm miał na niektóre gatunki zwierząt wpływ większy niż na inne.