Aby sprawdzić tę hipotezę, francuscy naukowcy z Instytutu Nauk Ewolucyjnych (Institut des sciences de l,evolution) oraz z Uniwersytetu Montpellier 2 przeprowadzili eksperyment z udziałem 366 studentów ochotników. Zostali oni podzieleni na grupy o różnej liczebności. Wszystkim pokazano film instruktażowy jak zrobić proste narzędzie czyli grot strzały do łuku oraz narzędzie skomplikowane - sieć rybacką. Wiadomość o tym zamieszcza pismo "Nature".
Zadanie praktyczne polegało na zrobieniu takiego narzędzia lub ulepszeniu go. Uczestnicy podejmowali 15 prób. Pomiędzy poszczególnymi próbami każdy uczestnik eksperymentu miał możliwość obserwowania, co robi jeden z członków jego grupy. Narzędzia wykonane w trakcie eksperymentu zostały porównane z tymi, które pokazano ochotnikom na początku.
Wszystkie grupy, niezależnie od ich wielkości, zdołały wykonać a nawet poprawić proste narzędzie, choć ulepszenia i sposób wykonania były znaczniejsze i lepsze w grupach większych. W przypadku narzędzia złożonego (sieć), tylko największe grupy zdołały wykonać egzemplarze dorównujące pierwowzorowi, natomiast efekt pracy grup małych był gorszy od zademonstrowanego okazu.
Oznacza to, że w tym drugim przypadku nastąpiło zjawisko "regresu kulturalnego".
- Rozwój narzędzi oraz skomplikowanych technik ich wytwarzania umożliwił naszemu gatunkowi skolonizowanie bardzo różnorodnych ekosystemów. W takim stopniu, na naszej planecie nie dokonał tego żaden inny gatunek kręgowców. Ten sukces ewolucyjny jest mocno związany ze zdolnością do sukcesywnego ulepszania, z pokolenia na pokolenie, wytworów kultury takich jak narzędzia, umiejętności rzemieślnicze, technologie. Jest to określane jako kultura kumulatywna. Do tej pory wiedzieliśmy intuicyjnie, że wielkość populacji odgrywa rolę w rozwoju kultury. Przeprowadzone doświadczenie potwierdza tę wiedzę - powiedział dr Maxime Derex, jeden z autorów artykułu w "Nature" opisującego eksperyment.