Aktualizacja: 02.02.2015 18:43 Publikacja: 02.02.2015 17:14
Wnętrze kabiny jest wypełnione sprzętem nawigacyjnym i rejestratorami lotu
Foto: materiały prasowe
W kabinie balonu „Two Eagles" („Dwa orły") napełnionego helem, który wyruszył w poprzek największego na świecie oceanu zasiedli dwaj piloci: Troy Bradley i Leonid Tiuktiajew. Śmiałkowie wyruszyli z Saga na południu Japonii 25 stycznia, a wylądowali w morzu niedaleko La Poza Grande w Meksyku, niecały tydzień później.
Podróż trwała dokładnie 6 dni, 16 godzin i 37 minut, w tym czasie balon przebył dystans 10 696 kilometrów. „Two Eagles" przebił poprzednie rekordy balonów wypełnionych gazem. W 1981 roku ustanowiony został rekord najdalszego przelotu - 8383 km, a najdłuższy lot miał miejsce w w 1978 roku, kiedy balon nad Atlantykiem przebywał w powietrzu 137 godzin.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
Ponad 55 proc. Meksykanek nie pracuje zawodowo i wciąż pokutuje przekonanie, że kobieta musi znaleźć sobie dobrego męża, który będzie ją utrzymywał – mówi Barbara Piotrowska, wiolonczelistka, która od siedmiu lat mieszka w Veracruz nad Zatoką Meksykańską.
Czekolada zawitała do Hiszpanii na początku XVII wieku. W dalszą podróż po Europie wyruszyła z Marią Teresą austriacką, która w 1660 r. poślubiła Ludwika XIV. Królowa podarowała mężowi w prezencie ślubnym między innymi ziarna kakaowca.
Rząd Ukrainy chce, by prezydent Rosji Władimir Putin został aresztowany w Meksyku, jeśli zignoruje nakaz aresztowania wydany przez MTK i w październiku pojawi się na inauguracji prezydent Meksyku. Do sprawy odniósł się urzędujący prezydent Andrés Manuel López Obrador.
Unia Europejska stoi przed koniecznością zmiany swojej polityki handlowej, by sprostać globalnym wyzwaniom, a także zapewnić konkurencyjność i odporność swojej gospodarce. Co muszą zrobić decydenci w Brukseli, aby dobrze zarządzać relacjami z USA, Chinami i innymi partnerami UE?
Kilkadziesiąt osób zostało poszkodowanych po tym, jak w trakcie wiecu partii Ruch Obywatelski doszło do wypadku.
Zmiany klimatyczne zaczynają być coraz bardziej widoczne. Dotyczą już nie tylko obszarów leśnych czy poziomów mórz. Zagrożone stają się też największe światowe metropolie.
Dwóch kandydatów na burmistrza meksykańskiego miasta Maravatio zostało zastrzelonych w odstępie kilku godzin. Eksperci ostrzegają, że planowane na 2 czerwca wybory mogą być najbardziej brutalnymi w historii kraju.
Kończący swoją kadencję na stanowisku prezydenta Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zaproponował w przemówieniu wygłoszonym z okazji Dnia Konstytucji dużą reformę ustawy zasadniczej kraju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas