Żel zamiast plastra

Znakomity do leczenia ran biomateriał w żelu, który pod wpływem światła, sztywnieje opracowali badacze amerykańscy.

Publikacja: 05.07.2015 07:47

Utwardzony światłem żel staje się materiałem mocnym i elastycznym

Utwardzony światłem żel staje się materiałem mocnym i elastycznym

Foto: materiały prasowe

Białko, które stanowi podstawę żelu, naśladuje właściwości elastycznej tkanki, takiej jak skóra czy naczynia krwionośne.

Nowy środek został opracowany przez zespół inżynierów i biologów z Brigham and Women's Hospital w Bostonie. Zespołem kierowali dr Ali Khademhosseini i dr Nasim Annabi. W artykule opublikowanym na łamach „Advanced Functional Materials" autorzy przedstawili swój wynalazek.

- Poszukiwaliśmy silnego, elastycznego materiału białkowego. Jeśli chcemy używać biomateriałów do regeneracji tkanek, muszą być sprężyste i elastyczne - powiedział dr Annabi.

Mogą do tego służyć hydrożele - galaretowate materiały, które naśladują właściwości tkanki ludzkiego organizmu.

- W praktyce niewiele ich mamy - podkreśla dr Khademhosseini. - Niektóre syntetyczne żele rozkładają się na toksyczne środki chemiczne. A te naturalne nie są wystarczająco mocne, aby wytrzymać przepływ krwi tętniczej. - Nasz hydrożel jest bardzo elastyczny, wykonany z biokompatybilnego polipeptydu i może być aktywowany za pomocą światła.

Po wystawieniu na działanie światła, tworzą się silne wiązania między cząsteczkami żelu, które zapewniają stabilność mechaniczną. Badania w laboratorium dowiodły że w kontakcie z tkanką hydrożel nie wykazuje żadnego działania toksycznego.

- Nasz hydrożel ma wiele zastosowań: może być stosowane jako rusztowanie do wzrostu komórek lub może być połączony z komórkami w laboratorium, a następnie wstrzykiwany aby stymulować wzrost komórek - powiedział dr Annabi. - Ponadto, materiał może być używany jako spoiwo, przylegające do tkanki w miejscu urazu i tworzyć ochronę zranionego miejsca - dodał.

- Połączenie naszego hydrożelu i nanocząstek krzemionki pozwoli na natychmiastowe zatrzymanie krwawienia - powiedział dr Annabi. - To duży potencjał do wykorzystania w klinikach.

Ale przed zatwierdzeniem do stosowania u ludzi potrzebne będą dalsze badania właściwości i testy bezpieczeństwa materiału.

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku