Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?

Już wkrótce przed nami wyjątkowa pełnia, w czasie której będzie można zobaczyć ostatni w tym roku superksiężyc zwany Księżycem Bobrów lub Mroźnym Księżycem. Jego obserwacja możliwa będzie bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Aktualizacja: 15.11.2024 09:10 Publikacja: 13.11.2024 13:27

Księżyc Bobrów to wyjątkowa pełnia. Kiedy będzie można obserwować to zjawisko?

Listopadowa pełnia Księżyca

Księżyc Bobrów to wyjątkowa pełnia. Kiedy będzie można obserwować to zjawisko?

Foto: aopsan / Adobe Stock

Superksiężyc pojawi się na niebie w piątek 15 listopada. Będzie to pełnia, w trakcie której nasz satelita będzie wydawał się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.

Listopad 2024. Kiedy będzie mieć miejsce pełnia Księżyca?

Pełna tarcza Księżyca ukaże się dokładnie w piątek o godzinie 22:29 polskiego czasu. Obserwacja wielkości i blasku Księżyca Bobrów możliwa będzie oczywiście pod warunkiem sprzyjającej pogody i bezchmurnego nieba. Nie będzie wymagała użycia specjalistycznego sprzętu w postaci lornetki czy teleskopu. Te jednak mogą okazać się przydatne, aby dostrzec więcej szczegółów tego spektakularnego zjawiska. Najlepszym miejscem na obserwacje będzie teren oddalony od miejskich świateł.

Listopadowa pełnia Bobrzego Księżyca będzie ostatnim z czterech następujących po sobie w tym roku superksiężyców. Wcześniej obserwować można było sierpniowy Księżyc Jesiotrów, wrześniowy Księżyc Kukurydziany oraz październikowy Krwawy Księżyc.

Czytaj więcej

Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę

Kolejną, ostatnią już w tym roku pełnię Księżyca, zobaczyć będzie można 15 grudnia o godzinie 10:02. Na niebie pojawi się wówczas tzw. Zimny Księżyc, który nie będzie jednak superksiężycem. Ten zobaczyć będzie można dopiero w 2025 roku: 7 października, 5 listopada i 4 grudnia.

Superksiężyc: Co to za zjawisko?

Listopadowy Mroźny Księżyc będzie jednocześnie superksiężycem. Mianem tym określa się zjawisko astronomiczne, w którym ma miejsce pełnia Księżyca, a naturalny satelita Ziemi znajduje się w perygeum, czyli w punkcie swojej orbity będącym najbliżej naszej planety. Superksiężyc bywa nazywany również superpełnią.

Księżyc we wspomnianym perygeum zbliża się do Ziemi na odległość ok. 363 300 km. Dla porównania w apogeum, czyli najbardziej oddalonym od naszej planety punkcie orbity, nasz satelita znajduje się w odległości ok. 405 500 km od Ziemi. Jeśli następuje wówczas pełnia, obserwować można mikroksiężyc, czyli zjawisko przeciwne superpełni.

Czytaj więcej

Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy

Superksiężyc jest nazwą potoczną i astrologiczną, której pierwszy raz użył w 1979 roku astrolog Richard Nolle. Astronomowie na opisanie wspomnianego zjawiska używają zazwyczaj nazwy syzygijne perygeum orbity, w której określenie syzygijny odnosi się do trzech ciał niebieskich – Słońca, Ziemi i Księżyca – znajdujących się w jednej linii.

Zgodnie z danymi NASA, superksiężyc jest dla swoich obserwatorów do 14 proc. większy i świeci do 30 proc. jaśniej, niż kiedy znajduje się w apogeum.

Listopadowa pełnia, czyli Księżyc Bobrów lub Mroźny Księżyc. Skąd wzięły się nazwy?

Listopadowa pełnia Księżyca bywa określana Księżycem Bobrów lub Mroźnym Księżycem. Inne warianty tej nazwy to Pełnia Mroźnego Księżyca, Pełnia Bobrzego Księżyca czy Bobrza Pełnia Księżyca.

Czytaj więcej

Rekordowa czarna dziura. Nowo odkryty obiekt zachowuje się inaczej niż przewiduje teoria

Określenia te – podobnie jak nazwy innych pełni – zostały zaczerpnięte z kultury i wierzeń rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Każda pełnia Księżyca miała dla nich konkretne znaczenie. Ich nazwy stanowiły odzwierciedlenie zjawisk zachodzących w przyrodzie w konkretnym miesiącu, w którym nasz satelita był w pełni.

Poprzez określenie Księżyc Bobrów Indianie nawiązywali do bobrów, które w listopadzie stają się wyjątkowo aktywne. Przygotowują się w tym czasie do zimy budując tamy i nory oraz gromadząc zapasy na najbliższe miesiące. Ponadto miesiąc ten był dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej najlepszym czasem na zastawianie pułapek na bobry. Ich schwytanie pozwalało na zapewnienie zapasu ciepłych futer na nadchodzącą zimę.

Inna nazwa tej pełni – Mroźny Księżyc – również stanowiła nawiązanie do nadejścia chłodniejszych miesięcy oraz przygotowań do zimy.

Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Nauka
Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku
Nauka
Jak picie kawy wpływa na jelita? Nowe wyniki badań
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką