Największa góra lodowa na świecie ruszyła w drogę. Pierwszy raz od 30 lat

Antarktyczna góra lodowa A23a po raz pierwszy od 30 lat poruszyła się i zaczęła przemieszczać. Ważąca bilion ton A23a szybko dryfuje obok północnego krańca Półwyspu Antarktycznego.

Publikacja: 24.11.2023 22:00

Góra lodowa (zdjęcie ilustracyjne)

Góra lodowa (zdjęcie ilustracyjne)

Foto: Stock Adobe

Od czasu ocielenia szelfu lodowego Filchnera-Ronne'a na Antarktydzie Zachodniej w 1986 roku góra lodowa A23a - w której kiedyś znajdowała się radziecka stacja badawcza - w dużej mierze utknęła na mieliźnie, ponieważ jej podstawa ugrzęzła w dnie Morza Weddella.

A23a ma powierzchnię waży blisko bilion ton i ma powierzchnię 4 tys. km2 . Jest mniej więcej trzy razy większa niż Nowy Jork.

Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują, że góra obecnie szybko dryfuje obok północnego krańca Półwyspu Antarktycznego, wspomagana przez silne wiatry i prądy.

Czytaj więcej

Naukowcy: Topnienie na Antarktydzie przyspiesza. Straciliśmy kontrolę

- Rzadko widuje się górę lodową tej wielkości w ruchu -  powiedział glacjolog z British Antarctic Survey Oliver Marsh.  - Dlatego naukowcy będą uważnie obserwować jej podróż.

Kolosalna góra prawdopodobnie  wpłynie do Antarktycznego Prądu Okołobiegunowego (Prądu Wiatrów Zachodnich), co poprowadzi ją w stronę Oceanu Południowego ścieżką zwaną „aleją gór lodowych”, gdzie można znaleźć inne takie góry.

A23a jest uważana za jedna z najstarszych gór lodowych na świecie.

- Z biegiem czasu prawdopodobnie jej struktura lekko się rozrzedziła, przez co góra uzyskała dodatkową pływalność, uniosła się nad dnem oceanu i została wypchnięta przez prądy oceaniczne – powiedział Marsh.

Zagrożone miliony fok i pingwinów

Możliwe, że A23a ponownie utknie na mieliźnie na wyspie Georgia Południowa. Stanowiłoby to problem dla dzikiej przyrody Antarktydy. Na wyspie rozmnażają się miliony fok, pingwinów i ptaków morskich, które żerują w okolicznych wodach. Kolos A23a mógłby odciąć taki dostęp.

Czytaj więcej

Powierzchnia lodu morskiego na Antarktydzie najmniejsza w historii pomiarów

W 2020 r. inna  gigantyczna góra lodowa A68 wzbudziła obawy, że zderzy się z Georgią Południową, miażdżąc życie  na dnie morskim i odcinając faunie dostęp do żywności. Takiej katastrofie udało się ostatecznie zapobiec, gdy góra lodowa rozpadła się na mniejsze kawałki, co jest możliwym zakończeniem również dla A23a.

Jednak góra lodowa tej wielkości może przetrwać dość długi czas na Oceanie Południowym, mimo że jest znacznie cieplejszy, i może przedostać się dalej na północ, w stronę Republiki Południowej Afryki, gdzie może zakłócić żeglugę.

Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków