Muzealne DNA

Naukowcy z Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie znaleźli metodę na szybkie i tanie wyłowienie fragmentów zniszczonego DNA z tkanek przychowywanych w muzeach.

Aktualizacja: 20.05.2016 15:21 Publikacja: 20.05.2016 09:36

DNA organizmów przechowywanych w muzeach może powiedzieć wiele o ewolucji gatunków

DNA organizmów przechowywanych w muzeach może powiedzieć wiele o ewolucji gatunków

Foto: 123RF

DNA organizmów przechowywanych w muzeach i zielnikach może powiedzieć wiele o ewolucji gatunków. Z czasem ulega ono degradacji i wykorzystanie tej informacji staje się coraz trudniejsze. Naukowcy z krakowskiego Instytutu wspólnie z grupą badawczą dr. N. Alvareza z Uniwersytetu w Lozannie opracowali nową metodę badania zmienności genomu o nazwie hyRAD. Umożliwia ona analizę DNA genomowego w materiałach niezdegradowanych i w zdegradowanych.

Wykorzystanie materiałów muzealnych na szeroką skalę pozwala na uzyskanie informacji unikatowych, które niezwykle trudno byłoby uzyskać innymi metodami i na podstawie innych źródeł. Kompleksowa analiza zmienności DNA na dużym materiale biologicznym umożliwia zdobycie informacji o historii ewolucyjnej badanych gatunków czy ich biogeografii, czyli powstawaniu i dynamice zmian zasięgów geograficznych. Mając te dane można zrozumieć, jak ewoluowały gatunki, jak na ich rozmieszczenie na Ziemi wpływały zmiany klimatu. Metodę hyRAD można zastosować dla wszelkiego typu organizmów.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Materiał Partnera
W jaki sposób nabyć odporność na dezinformację? Międzynarodowy projekt SAUFEX
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono