Reklama
Rozwiń

Nauka języka przed urodzeniem

Dzieci dojrzewające w środowisku dwujęzycznym uczą się spostrzegać różnicę miedzy dwoma językami już w łonie matki. Informuje o tym studium opublikowane w amerykańskim czasopiśmie „Psychological Science".

Publikacja: 19.02.2010 13:29

fot. davhor

fot. davhor

Foto: Flickr

Psycholodzy z Uniwersytetu Kolumbia Brytyjska w Kanadzie oraz badacze z Organizacji ds. Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OCDE) pracujący we Francji zbadali dwie grupy noworodków.

W pierwszej grupie, dzieci słyszały tylko angielski znajdując się jeszcze w macicy, podczas gdy w drugiej słyszały zarówno angielski jak i tagalog - język używany na Filipinach.

Aby określić preferencję dzieci w stosunku do danego języka, badacze przestudiowali ich odruch ssania. Jego wzrost oznaczał zainteresowanie się noworodka tym bodźcem.

Przy pierwszym doświadczeniu, dzieci słuchały przez 10 minut mowy zmieniającej się co minutę miedzy angielskim i tagalog. Dzieci, które słyszały tylko mowę w języku angielskim przed swoim urodzeniem, wykazywały silniejszy odruch ssania przy słuchaniu angielskiego niż przy słuchaniu tagalog. Te, które słuchały obu języków nie wykazywały preferencji.

Inne doświadczenie polegało na mówieniu do dzieci w danym języku aż do momentu, gry przestawały okazywać jakiekolwiek zainteresowanie. Inna osoba przejmowała wtedy pałeczkę mówiąc do nich albo w tym samym języku albo w drugim. Badacze stwierdzili, że odruch ssania wzrastał dopiero gdy dzieci słyszały drugą osobę wyrażającą się w drugim języku.

Reklama
Reklama

„To doświadczenie pozwala sądzić, że istnieje mechanizm, który od pierwszych chwil życia pomaga dzieciom na nie mylenie dwóch języków” - piszą autorzy studium.

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama