Fortece króla Salomona

Fragment murów obronnych sprzed 3 tys. lat, opisanych przez Biblię, odkryli izraelscy badacze w Jerozolimie

Publikacja: 24.02.2010 00:37

Dr Eilat Mazar prezentuje plan odkrytych murów obronnych starożytnej Jerozolimy tuż za obwarowaniami

Dr Eilat Mazar prezentuje plan odkrytych murów obronnych starożytnej Jerozolimy tuż za obwarowaniami dzisiejszego Starego Miasta

Foto: PAP/EPA

– To najwspanialsza konstrukcja, jaką odkryliśmy, z czasów Pierwszej Świątyni (tak historycy nazywają okres od panowania króla Dawida do zburzenia Jerozolimy przez Babilończyków w 587 r. p. n. e.) – powiedziała dr Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, która kierowała wykopaliskami. – To niezbity dowód, że w X w.p.n.e w Jerozolimie był ośrodek władzy zdolny do wznoszenia skomplikowanych budowli.

[srodtytul]Biblijny opis[/srodtytul]

Jeżeli archeolodzy nie pomylili się w datowaniu znaleziska, mury obronne odsłonięte mogły być zbudowane przez króla Salomona. Znajdują się na wzgórzu Ofel, na południe od Wzgórza Świątynnego, tuż za murami dzisiejszego Starego Miasta. Najwyższa część wzniesienia Ofel stanowiła kolebkę Dawidowej stolicy.

– Po raz pierwszy udało się odkryć elementy budowli bezpośrednio powiązanej z opisem budowli króla Salomona, jaki znajdujemy na kartach Starego Testamentu – twierdzi izraelska archeolog.

W pierwszej Księdze Królewskiej mamy opis, jak Salomon z pomocą Fenicjan biegłych w sztuce inżynierskiej wznosił wielkie budowle sakralne i obronne: Świątynię Jerozolimską i pałac królewski oraz mury obronne wokół nich, prawdopodobnie łącząc je z wcześniejszymi obwarowaniami wokół starszej części miasta zbudowanego za czasów króla Dawida.

„Utwierdziło się tedy królestwo w ręce Salomonowej i spowinowacił się z faraonem, królem Egipskim, bo pojął córkę jego i przyniósł do Miasta Dawidowego, ażby był skończył budując dom swój i dom Pański i mur Jerozolimski wokoło”. To początek III rozdziału Ksiąg Królewskich w przekładzie księdza Jakuba Wujka z 1599 roku.

– Mury obronne są mocne, a ich konstrukcja jest skomplikowana. Potwierdza to wysoki poziom umiejętności ówczesnych budowniczych. Mury rozlokowane zostały w najlepszym ze względów strategicznych miejscu – powiedziała dr Mazar.

Odsłonięty fragment muru ma 70 metrów długości z bramą warowną chroniącą wejścia do starożytnego miasta oraz wieżą narożną zapewniająca widok na przylegającą dolinę Cedronu.

Wykopaliska na wzgórzu Ofel były prowadzone już w XIX wieku. Dotychczas jednak nie udało się odkryć tak kompletnego fragmentu muru, ponadto pozwalającego na dokładne datowanie budowli.

[srodtytul]Dar dla króla[/srodtytul]

– Porównanie ostatniego znaleziska z innymi fragmentami murów z okresu Pierwszej Świątyni oraz ceramiki znalezionej na miejscu pozwoliło nam dość dokładnie określić czas powstania tych murów na późny X w.p.n.e – wyjaśniła dr Mazar. To okres panowania króla Salomona.

Ceramika, którą znaleźli badacze, pochodzi z najniższego poziomu królewskiego budynku, odkopanego nieopodal wieży wartowniczej. Są to fragmenty olbrzymich dzbanów wysokości 1,15 m. Na jednym z nich zachował się napis świadczący o tym, że należał do jednego z wysokich rangą urzędników, odpowiedzialnego za nadzór nad dostarczaniem pieczywa na dwór królewski. – To największe dzbany, jakie znalezione zostały w Jerozolimie – powiedziała dr Mazar. Archeolodzy odkryli też odciski pieczęci ze starohebrajską inskrypcją „dla króla”.

Brama wysokości 6 metrów jest w podobnym stylu architektonicznym jak inne budowle z okresu Pierwszej Świątyni odkryte w Meggido, Ber Shewie i mieście Aszdod. – Wewnątrz bramy znaleźliśmy cztery identyczne izby rozdzielone korytarzem – wyjaśniła badaczka. Brama zbudowana na planie prostokąta 18 na 24 metry stanowiła punkt obserwacyjny i miejsce dla wartowników. – Część murów miejskich służyła za miejsce handlu i jednocześnie zapewniała schronienie mieszkańcom – wyjaśnia dr Mazar. Podwórko wielkiej bramy było dostępne publicznie. Służyło jako miejsce spotkań i wymiany handlowej.

Pierwszy plan wieży naszkicował brytyjski badacz Charles Warren, który w 1867 prowadził wykopaliska w tym miejscu, ale nie łączył ich z czasami Salomona. Dzisiaj ta budowla położona jest poniżej poziomu pobliskiej ulicy. – Miejsce wymaga kontynuowania prac – uważa dr Mazar. Choć datowanie murów nie budzi wątpliwości, niektórzy badacze wątpią by miały związek z królem Salomonem.

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=k.urbanski@rp.pl]k.urbanski@rp.pl[/mail][/i]

– To najwspanialsza konstrukcja, jaką odkryliśmy, z czasów Pierwszej Świątyni (tak historycy nazywają okres od panowania króla Dawida do zburzenia Jerozolimy przez Babilończyków w 587 r. p. n. e.) – powiedziała dr Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, która kierowała wykopaliskami. – To niezbity dowód, że w X w.p.n.e w Jerozolimie był ośrodek władzy zdolny do wznoszenia skomplikowanych budowli.

[srodtytul]Biblijny opis[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia