Michał Wszoła: Tworzymy bioniczną trzustkę

Dzięki zaawansowanej bioinżynierii wykorzystującej komórki macierzyste, zbudujemy funkcjonalny narząd produkujący insulinę i glukagon – przekonuje w rozmowie z Pawłem Łepkowskim wybitny warszawski transplantolog, Michał Wszoła.

Publikacja: 30.10.2018 17:30

Dr hab. med. Michał Wszoła jest chirurgiem ogólnym, transplantologiem, zajmuje się diagnostyką endos

Dr hab. med. Michał Wszoła jest chirurgiem ogólnym, transplantologiem, zajmuje się diagnostyką endoskopową przewodu pokarmowego i leczeniem cukrzycy. Przewodniczący Rady Konsorcjum BIONIC. Na zdjęciu: Michał Wszoła razem z zespołem naukowym Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, który pracuje nad projektem bionicznej trzustki

Foto: materiały prasowe

Rzeczpospolita: W tym roku amerykańska firma Medtrononic rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych sprzedaż urządzenia Minimed 670 GE, które ze względu na współpracę inteligentnego sensora monitorującego glikemię z pompą insulinową nazwano hybrydową sztuczną trzustką. Z kolei inna amerykańska firma Beta Bionics wprowadziła urządzenie o krótkiej nazwie iLet, które już okrzyknięto pierwszą bioniczną trzustką, ponieważ tworzy ono inteligentną, sterowaną poprzez odpowiedni algorytm, zamkniętą pętlę dopływu insuliny i i glukagonu do organizmu. Twórca tego urządzenia prof. Damiano z University of Massachusetts określa to urządzenie jako pomost do wynalezienia lekarstwa na cukrzycę typu I. Diabetolodzy mają wielką nadzieję na przełom w leczeniu cukrzycy typu I, ale tak naprawdę to dopiero pański projekt radykalnie rozwiązuje problem tej choroby.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego