Lek na serce chroni przed rakiem

Stosowane w kardiologii beta-blokery zmniejszają ryzyko przerzutów nowotworów

Publikacja: 30.03.2010 01:06

Lek na serce chroni przed rakiem

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Beta-blokery to obecnie jedne z najważniejszych leków kardiologicznych. Wykorzystuje się je przede wszystkim do walki z nadciśnieniem i chorobą niedokrwienną serca. Te niezwykle popularne środki zyskały właśnie nowe zastosowanie – walkę z rakiem.

[srodtytul]Tanie i bezpieczne[/srodtytul]

Wyniki badań nad wykorzystywaniem beta-blokerów u pacjentek z rakiem piersi przedstawili podczas Europejskiej Konferencji Raka Piersi w Barcelonie specjaliści z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Podawanie tych preparatów znacznie zmniejszało ryzyko pojawienia się przerzutów i w efekcie znacząco przyczyniało się do sukcesu całej terapii.

– Pierwsze rezultaty są bardzo zachęcające. Pokazaliśmy, że korzystając z dobrze znanych, bezpiecznych i niedrogich leków, możemy zrobić krok ku nowej terapii raka piersi – przekonywał dr Des Powe z Queen’s Medical Center w Nottingham. Z jego zespołem współpracowali niemieccy eksperci z Uniwersytetu Witten pod kierunkiem prof. Franka Entschladena.

[wyimek]71 proc. o tyle beta-blokery obniżały ryzyko śmierci z powodu raka[/wyimek]

W testach wzięło udział 466 pacjentek. Podzielono je na trzy grupy. W pierwszej znalazły się panie niemające nadciśnienia i niebiorące żadnych leków na to schorzenie. W drugiej znalazły się kobiety z nadciśnieniem i korzystające z beta-blokerów. W trzeciej – te z nadciśnieniem, ale zażywające inne leki. Naukowcy zauważyli, że wszystkie 43 pacjentki z drugiej grupy znacznie lepiej radzą sobie z nowotworem niż reszta. Rzadziej zdarzały się u nich przerzuty i wznowy. W porównaniu z kobietami z obu pozostałych grup pacjentki biorące beta-blokery obciążone były aż o 71 proc. niższym ryzykiem śmierci z powodu raka piersi.

Europejscy naukowcy podkreślają, że są to pierwsze badania skuteczności beta-blokerów u ludzi cierpiących na chorobę nowotworową. Wcześniej działanie takie zaobserwowano w laboratoriach – substancje te hamowały aktywność komórek rakowych – i to różnych, nie tylko raka piersi. Kapsułki wolniej się dzieliły i miały mniejszą zdolność do podróżowania w organizmie i atakowania innych organów. Czyli po beta-blokerach teoretycznie powinno rzadziej dochodzić do tworzenia się przerzutów.

– Ten efekt (przerzuty) powodują m.in. hormony, adrenalina i noradrenalina, które działają na pewne receptory w komórkach na zasadzie klucza i dziurki – tłumaczy dr Powe. – Staraliśmy się przełożyć wyniki badań laboratoryjnych na testy kliniczne.

[srodtytul]Element terapii[/srodtytul]

Dzięki tym wcześniejszym badaniom onkolodzy mieli pewność, że ochrona przed nowotworem wynika z działania beta-blokerów, a nie na przykład podwyższonego ciśnienia krwi.

– Gdyby tak było, obserwowalibyśmy efekt ochronny również u reszty pacjentów cierpiących na nadciśnienie, ale przyjmujących inne leki – mówi naukowiec. – Teraz sprawdzimy, czy beta-blokery można stosować jako dodatkowy element terapii u kobiet z rakiem piersi.

Badacze chcą teraz powtórzyć testy, ale z udziałem większej grupy pacjentek. – Nasze pierwsze badania są stosunkowo niewielkie – mówi Des Powe. – Będziemy teraz szukać współpracowników i firm mogących zapłacić za badania pacjentek z rakiem piersi poddawanych terapii beta-blokerami.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=p.koscielniak@rp.pl]p.koscielniak@rp.pl[/mail]

Nauka
Francuski naukowiec cofnięty z USA, bo w jego telefonie znaleziono krytykę Trumpa i Muska
Nauka
Przełącz się. Jak teoria perspektyw czasowych pomaga zrozumieć zaburzenia psychiczne
Nauka
Kiedy powstał ludzki język? Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia
Nauka
Czy naukowcy potrafią przepowiedzieć przyszłość? Jak przewidzieć kolejną pandemię
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Nauka
Zaskakujący eksperyment z dzikimi rybami. „Tak, jakby one nas studiowały, a nie odwrotnie”
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń