Zauważyli, że gwiazda neutronowa oznaczona symbolem RX J0822-4300 przez pięć lat od odkrycia przez Teleskop Chandra oddala się od pozostałości po wybuchu supernowej zwanych Puppis A. Wybuch – jak obliczyli – miał miejsce 3,7 tys. lat temu. Gwiazda ucieka z ogromną prędkością 4,8 mln kilometrów na godzinę! Wyniki obserwacji naukowcy opisali w „Astrophisical Journal“.
Astronomowie obliczyli prędkość gwiazdy na podstawie długości drogi, jaką przebyła gwiazda od momentu, kiedy pierwszy raz ją zauważyli. – Ta gwiazda pędzi przez naszą Galaktykę z niewiarygodną prędkością. Ale obserwujemy ją z takiej odległości, jakbyśmy przez pięć lat oglądali ruch punktu wewnątrz cyfry na monecie oddalonej od nas o długość futbolowego boiska – powiedział Frank Winkler z Middlebury College w Vermont.
– Ta gwiazda po swoich narodzinach dostała bilet w jedną stronę na zewnątrz Galaktyki – powiedział Robert Petre z Goddard Space Flight Center NASA w Greenbel. – Astronomowie już wcześniej obserwowali tzw. uciekające gwiazdy w Drodze Mlecznej, ale nie z tak wielką prędkością.
Tamte podróżują z prędkością „zaledwie“ 1,6 mln kilometrów na godzinę. Naukowcy przypuszczają, że źródłem energii pozwalającym na taką podróż jest grawitacyjne oddziaływanie masywnej czarnej dziury w centrum Galaktyki.
Natomiast RX J0822-4300 została wystrzelona przez wybuch supernowej, której pozostałości, Puppis A, to jedno z najjaśniejszych źródeł promieniowania rentgenowskiego. W wyniku tej eksplozji gwiazda neutronowa pomknęła w jedną stronę, okruchy zaś w drugą.