Naukowcy obliczyli wiek Księżyca na podstawie zawartości w skałach naszego satelity wolframu, a dokładnie jego izotopu wolframu 182. Powstaje on z rozkładu innych pierwiastków: tantalu 182 i hafnu 182.
Dlaczego wcześniejsze obliczenia były błędne? Otóż tantal 182 nie jest tak naprawdę stałym składnikiem księżycowych skał, ale powstaje w wyniku działania promieniowania kosmicznego. W poprzednich obliczeniach wieku Księżyca w ogóle nie brano tantalu pod uwagę, ich wynik był więc zawyżony. Według skorygowanego rachunku Księżyc powstał mniej więcej 50 mln lat po tym, gdy Układ Słoneczny zaczął się kształtować. Po 10 mln lat satelita był już uformowany.
Szwajcarscy naukowcy rzucili też wyzwanie innej utartej hipotezie dotyczącej Srebrnego Globu, głoszącej, że jest on w 80 proc. pozostałością dużego ciała kosmicznego w rodzaju Marsa. Szwajcarzy uważają, że Ziemia i Księżyc są z tego samego materiału: Księżyc to duży kawałek prastarej Ziemi oderwany ok. 4,5 mld lat temu.Według najnowszych obliczeń Księżyc jest o co najmniej 16 mln lat młodszy niż jądro Ziemi. To dziwny wynik, bo uważa się, że jądro Ziemi ukształtowało się dzięki tej samej kosmicznej kolizji, w wyniku której powstał Księżyc. Ta kwestia wymaga jeszcze wyjaśnienia.
„New Scientist”