Prof. Mandyam Srinivasan z Instytutu Badania Mózgu Uniwersytetu Queensland uważa także, że pszczoły są w stanie nauczyć się kolorów i zapachów i mogą wyćwiczyć się w lataniu przez skomplikowane labirynty. Mandyam Srinivasan i dr Marie Dacke z Uniwersytetu w Lund w Szwecji sprawdzali możliwości maleńkiego mózgu tego popularnego i pożytecznego owada. W przypadku pszczoły organ ten ma wielkość ziarna sezamu.

W jednym z eksperymentów naukowcy umieścili w równej odległości w tunelach, przez które latały pszczoły, punkty orientacyjne, gdzie czekała nagroda w postaci nektaru. Pszczoły zapamiętywały te punkty i przylatywały tam, kiedy nagrody nie było.

– Odkryliśmy, że jeśli wytrenujemy owada tak, aby przybywał do pierwszego punktu, będzie przylatywał właśnie do tego miejsca – twierdzi prof. Srinivasan. – Jeżeli wytrenujemy go, aby rozpoznawał punkt drugi, będzie tak samo. Niestety, na rozpoznawaniu czterech punktów skończyły się możliwości pszczół. – Próba nauczenia ich rozpoznawania większej ilości punktów skończyła się niepowodzeniem – przyznał prof. Srinivasan.

Naukowiec zwraca uwagę, że – mimo iż mózg owada jest niewielki – ma on pewne cechy charakterystyczne także dla mózgu ludzkiego, na przykład dość złożoną pamięć i zdolność uczenia się. – W trakcie dorastania owada i osiągania dorosłości jego mózg powiększa się pięć do sześciu razy. Dzięki temu, że życie pszczół trwa zaledwie miesiąc, badacze mogli przebadać wiele pokoleń owadów w ciągu roku.