Próbki gleby pobrane na terenie norweskiej prowincji Svalbard na Arktyce wykazały obecność enzymu, który został odkryty w Indiach, w 2008 roku i dotychczas występował rzadko poza szpitalami.

Rozpowszechnianie się tego enzymu jest ściśle monitorowane, ponieważ pozwala on bakteriom na zdobycie odporności na antybiotyki beta-laktamowe.

Zdaniem naukowców pojawienie się enzymu w Arktyce może być związane z migracją ptaków lub pojawieniem się w tamtym rejonie turystów.

Prof. David Graham z Newcastle University zwraca uwagę, że zaledwie trzy lata po wykryciu groźnego enzymu w zbiornikach wodnych w Indiach dotarł on już tysiące kilometrów dalej, na praktycznie dziewiczy teren.

Zdaniem prof. Grahama oznacza to, że znalezienie metody walki z bakteriami odpornymi na antybiotyki staje się problemem globalnym.

Pojawienie się superbakterii jest spowodowane powszechnym korzystaniem z antybiotyków nie tylko w medycynie, ale również w hodowli zwierzą.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegał w Davos, że pojawienie się superbakterii jest dla świata tak samo groźne jak globalne ocieplenie czy wybuch wojen.