Redukuje również ryzyko zapadania na choroby reumatyczne. występują one u co najmniej 25 proc. populacji europejskiej, u ludzi w różnym wieku. Takie wynik badań uzyskali naukowcy brytyjscy z Uniwersytetu w Sheffield, zespołem kierował prof. Gerry Wilson. Artykuł na ten temat zamieszcza brytyjskie specjalistyczne czasopismo „Rheumatology".
Brytyjscy naukowcy objęli badaniami grupę 873 osób cierpiących na reumatyczne zapalenie stawów oraz drugą grupę 1004 osób już wyleczonych z tej choroby. Badanych w obu grupach pytano o częstotliwość z jaką spożywali alkohol w ciągu miesiąca poprzedzającego ankietę. Wszystkich poddano też badaniom stawów, krwi i radiologicznym.
Okazało się, że u pacjentów, którzy najczęściej pili alkohol, objawy choroby były zauważalnie mniej dokuczliwe - co widać wyraźnie na zdjęciach rentgenowskich - niż u osób nie pijących wcale, lub rzadko. Również testy krwi wykazały, że zapalenie stawów przebiega łagodniej u osób spożywających alkohol.
Wśród badanych, statystyczne ryzyko zapadnięcia na chorobę reumatyczną było czterokrotnie wyższe w grupie abstynentów niż w.ród osób spożywających alkohol 10 razy w miesiącu, lub częściej. Badania uwzględniały wyłącznie częstotliwość spożywania alkoholu, naukowcy nie pytali ankietowanych o ilość i rodzaj wypijanego trunku. Wyniki uzyskane przez Brytyjczyków są podobne do rezultatów uzyskanych wcześniej przez badaczy skandynawskich, którzy nie brali pod uwagę częstotliwości lecz ilość spożywanego alkoholu.
Po uzyskaniu tych wyników, naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield przeprowadzili badanie na myszach dotkniętych reumatyzmem i zdrowych. Podawali zwierzętom do picia czystą wodę lub wstrzykiwali wodę zmieszaną z alkoholem. Rezultaty były podobne jak u ludzi.