[i]Ossolineum, Wrocław 2010 s. 932[/i]
Z arcytrudnego zadania spisania w jednym tomie dziejów naszego zachodniego sąsiada autorzy w nowym, uzupełnionym wydaniu książki wywiązali się znakomicie.
„Pisaliśmy ją z myślą o studentach historii, nauczycielach, dziennikarzach, działaczach kulturalnych, którzy nie dysponują czasem, by móc czytać wielotomowe opracowania“ – piszą autorzy. Powstało dzieło syntetycznie opisujące skomplikowane losy Niemiec od zarania dziejów do roku 2009.
Zamknięcie olbrzymiej ilości materiału w jednym tomie wymusiło na autorach wybór najważniejszych faktów i zagadnień z dziejów politycznych, gospodarki i kultury. W ten sposób czytelnicy, nie tylko profesjonaliści, otrzymali dzieło zwięzłe i przystępnie napisane. I jeszcze jedna cecha tej książki: polscy historycy najczęściej patrzą na historię naszego sąsiada przez pryzmat stosunków polsko-niemieckich. Ponadtysiącletnie doświadczenia z wielkimi Niemcami były szczególnie trudne dla naszego kraju. Autorom udało się uwolnić od tego bagażu i opisać fakty chłodnym okiem uczonego.