Prehistoryczne rysunki naskalne odkryte na Saharze

Tajemnicze prehistoryczne rysunki naskalne odkryli na Saharze niemieccy naukowcy

Publikacja: 18.05.2011 18:24

Prehistoryczne rysunki naskalne odkryte na Saharze

Foto: ROL

Przedstawiają sceny, których znaczenia badacze jeszcze nie rozszyfrowali.

Pochodzą one z różnych okresów, najstarsze z epoki kamienia.

Znaleziska dokonali archeolodzy z Westfälische Wilhelms-Universität w Münster, zespołem kierował dr Tim Karberg. Tajemnicze miejsce znajduje się w północnym Sudanie, w rejonie Bajuda, w dolinie Wadi Abu Dom, w której rzeka płynie tylko po obfitych opadach. Niemiecki zespół zlokalizował 15 skupisk z rytami naskalnymi w odległości 29 km od koryta Nilu. Znajdują się one na skałach przy ujściach małych strumyków – tzw. khors – do Wadi Abu Dom. Niektóre są pojedynczymi rysunkami, inne składają się z wielu, nawet 30, obrazów.

Najstarszy i najbardziej tajemniczy obraz powstał 5000 lat temu. Składa się z motywów geometrycznych. Wśród nich jest spirala, znak występujący na innych stanowiskach prehistorycznych z tego okresu na Saharze i w Europie. Naukowcy nie wiedzą, jak go interpretować. Niektórzy upatrują w motywie spirali związków z astronomią, astrologią, kosmogonią. Inni dopatrują się związków z matematyką; regularność spirali może być jedną z pierwszych idei matematycznych stworzonych przez ludzkość. Spirale powstawały na Saharze w czasach, gdy nie była ona pustynią, lecz krainą z jeziorami, rzekami i łąkami, na których pasły się stada zwierząt, a mieszkańcy trudnili się głównie hodowlą.

Inna seria rysunków geometrycznych zawiera motywy nieprzypominające spirali, odkrywcom kojarzy się z sieciami rybackimi. Problem w tym, że nie ma dowodów na to, że w tym okresie na tym terenie ludzie trudnili się rybołówstwem.

Niektóre rysunki powstały 1500 lat temu, gdy szerzyło się już chrześcijaństwo. Widać na nich krzyż, kościół i postać jeźdźca na rogatym zwierzęciu. Badacze przypuszczają, że to postać św. Jerzego. Jego wizerunki widnieją na wczesnochrześcijańskich nubijskich obrazach. W tym kraju archeolodzy znaleźli także wczesne teksty o nim, co świadczy o jego popularności w dawnej Nubii.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne