Świat pobił rekord produkcji dwutlenku węgla

W ubiegłym roku mieszkańcy Ziemi uwolnili do atmosfery ponad 30 miliardów ton gazu cieplarnianego

Publikacja: 31.05.2011 20:09

Świat pobił rekord produkcji dwutlenku węgla

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

"Związana z produkcją energii emisja CO2 w 2010 r. była najwyższa w historii" – poinformowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Po spadku produkcji dwutlenku węgla w roku 2009 związanym z kryzysem finansowym emisja wzrosła i osiągnęła 30,6 Gt (mld ton). To pięcioprocentowy skok w porównaniu z poprzednim rekordem z roku 2008.

– Ten znaczący wzrost emisji CO2 oraz spodziewane zamknięcie inwestycji infrastrukturalnych stanowią poważny cios dla naszych nadziei na ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do granicy 2 st. C – powiedział Fatih Birol, główny ekonomista MAE.

Specjaliści ds. klimatu z ONZ zgodzili się, że przeciętna temperatura na świecie nie powinna wzrosnąć bardziej niż o 2 st. C. do 2020 r. Aby ten cel osiągnąć, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze nie powinno przekroczyć 450 ppm (cząsteczek dwutlenku węgla na milion cząsteczek powietrza). To ledwie 5 proc. więcej niż w roku 2000. MAE obliczyła, że ten cel będzie nie do osiągnięcia, jeśli emisja dwutlenku węgla związana z produkcją energii w 2020 r. przekroczy 32 Gt.

– Wynik naszych ostatnich obliczeń to kolejny sygnał ostrzegawczy – powiedział Birol.

Świat nieprawdopodobnie się zbliżył do poziomu emisji, który nie powinien być osiągnięty. Nie pozwoli on na powstrzymanie dynamiki wzrostu temperatury do roku 2020.

>Naukowcy z MAE podkreślają, że sytuacja wymaga pilnych działań polityków na najwyższym szczeblu. Rozmowy ONZ w Bonn na temat ochrony klimatu nie przyniosły żadnego postępu. Specjaliści z MAE surowo ocenili gotowość rządów do energicznego działania w sprawie globalnego rozwiązania kwestii zmian klimatu.

"Liczby oznaczają, że świat jest bardzo daleki od osiągnięcia celu zapobiegania wzrostowi temperatury o zakładane 2 stopnie" – pisze w oświadczeniu Connie Hedegaard, komisarz UE ds. klimatu, wzywając państwa do ustanowienia takich systemów handlu emisjami, jakie ma Unia Europejska.

Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia