Globalny Fundusz do Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią finansujący walkę z AIDS na kontynencie afrykańskim zapowiedział, że nie otrzyma od sponsorów ok. 1,2 mld euro. Nie będzie finansował nowych programów do 2014 roku, skupi się jedynie na pomocy dla najbiedniejszych krajów.

Holandia, Dania, Włochy i Komisja Europejska wycofały się ze zobowiązań finansowych, a Niemcy opóźniają wpłaty.

Wiadomość o ograniczeniu funduszy przyszła przed Światowym Dniem AIDS, który przypada 1 grudnia. Kilka dni temu Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że otwarcie szerokiego dostępu do leczenia obniżyło liczbę zgonów z powodu AIDS, a liczba osób objętych leczeniem w Afryce wzrosła o  20 proc. w 2010 roku.

Globalny Fundusz jest największą na świecie organizacją finansującą opiekę zdrowotną. Programy funduszu ocaliły życie 7,7 mln ludzi.

Fundusz sfinansował 70 proc. leków antyretrowirusowych w krajach rozwijających się i jest jednym z głównych sponsorów medycyny w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie mieszka dwie trzecie wszystkich chorych na AIDS.

Organizacje społeczne, takie jak Lekarze bez Granic i południowoafrykańska Treatment Action Campaign, oskarżyły bogate kraje o używanie kryzysu jako wymówki.

– To nie jest kwestia finansowania. To łamanie danych wcześniej obietnic – powiedział Daygan Eager z Budget Expenditure Monitoring Forum, które prowadzi kampanię przeciw AIDS w Afryce Południowej.

Kraje południa Afryki, takie jak Suazi, Malawi i Zimbabwe spodziewają się gwałtownego wzrostu zachorowań na AIDS.

– To będzie katastrofa dla Zimbabwe jako kraju – mówi Fazil Tezera, szef Lekarzy bez Granic w Zimbabwe. – Wzywamy społeczność międzynarodową, by się nie poddawała i nie zrezygnowała z pomocy. Lokalne władze robią, co w ich mocy, ale to nie wystarczy. Działalność tego oddziału organizacji opiera się w ponad 60 proc. na pieniądzach z Globalnego Funduszu.

– Im więcej ludzi obejmujemy opieką, tym mamy mniej zakażeń – powiedział Eric Goemaere, pracownik Lekarze bez Granic w RPA. – Niestety, przesłanie, jakie dziś otrzymujemy, brzmi: będziemy leczyć mniej ludzi.