Archeolodzy francuscy odkryli na Ukrainie pozostałości domu zbudowanego przez neandertalczyków 44 tys. lat temu. Potwierdzają to narzędzia znalezione na miejscu. Najstarsze podobne budowle wykonane przez Homo sapiens są młodsze o 15 – 20 tys. lat. Odkrycie będzie opisane w najbliższym numerze magazynu naukowego "Quaternary International".
Zaokrąglona konstrukcja w najszerszym miejscu liczy niecałe 8 metrów. Niektóre kości ozdobione zostały nacięciami i pokolorowane ochrą.
– Wygląda na to, że neandertalczycy byli pierwszymi ludźmi, którzy używali kości mamutów do budowy domów – powiedziała Laetitia Demay, archeolog z Muséum National d'Histories Naturelle w Paryżu, która kierowała badaniami. – Ta konstrukcja z kości była czymś w rodzaju fundamentu, który służył za podstawę do konstrukcji z patyków zapewniającej ochronę przed wiatrem.
Neandertalczycy użyli kości największego zwierzęcia, jakie znali – mamuta włochatego.
– Wykorzystanie kości jako elementów konstrukcji może być uznane za formę przewidywania pogody. W zimnym klimacie na odkrytej przestrzeni brak drewna zmuszał do użycia kości do budowy osłony przed wiatrem – powiedziała Demay.