6 st. w skali Richtera w górskich rejonach Tajwanu i Haiti. Obie wyspy w sezonie tropikalnych huraganów są narażone na te ekstremalne zjawiska. Badacze zauważyli powiązanie w czasie między tymi dwoma naturalnymi kataklizmami. Do dużych trzęsień ziemi doszło tam w ciągu czterech lat po intensywnych cyklonach z niezwykle obfitymi opadami.
W ciągu ostatnich 50 lat na Tajwanie wystąpiły trzy ekstremalnie silne tajfuny powiązane z wielką ilością deszczu: Morakot, Herb i Flossie.
Po nich w ciągu czterech lat następowały trzęsienia ziemi w regionach górskich Tajwanu. W 2009 r. w ślad za tajfunem Morakot, najbardziej zabójczym w historii wyspy, nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 6,2 st. w skali Richtera, następne, o sile 6,4 st., nawiedziło Tajwan w roku 2010. Po przejściu tajfunu Herb w 1996 roku wystąpiły dwa trzęsienia ziemi: o sile 6,2 st. w 1998 r. i 7,6 st. w roku 1999. Tajfun Flossie przeszedł nad wyspą w roku 1969, a po nim nastąpiło trzęsienie ziemi o mocy 6,2 st. w skali Richtera w roku w 1972.
Do trzęsienia ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera, jakie nawiedziło górzysty rejon Haiti w 2010 roku, doszło półtora roku po serii huraganów i burz. W ciągu 25 dni dotknęły większości terenów wyspy i pozbawiły ludność domów.
Osuwanie się ziemi spowodowane deszczem powoduje erozję gruntu i osuwanie się ziemi z wyższych miejsc do niższych. Naukowcy sugerują, że w wyniku takich ruchów gruntu miejsca położone wyżej są mniej obciążone, natomiast te niższe – bardziej. Jeżeli w tym miejscu jest uskok – a na Haiti jest – to na styku dwóch płyt uskok jest mniej stabilny.
– Zmniejszone obciążenie rozluźnia uskok, co może ułatwiać trzęsienie ziemi – powiedział Wdowinski.